Bolesti driekovej chrbtice a Pozdrav slnku 

Toto je téma, do ktorej som nechcela moc rýpať, ale rozhodla som sa, že dnes je ten správny čas. 

Pozdrav slnku tvorí dôležitú súčasť každej jednej hodiny jógy a pomáha nám vložiť do plynutia v lekcii energiu a pohyb

Existujú mnohé formy Pozdravu slnku. Všetky sa začínajú a končia v pozícii Hory a medzi ňou sú mnohé predklony, záklony, bojovníci, doska a čaturanga. 

Ja Pozdrav slnku zbožňujem, robila som ho počas každého cvičenia, dokonca aj ako warm-up vo fitku, ale vždy som cítila určité nepohodlie v oblasti driekovej chrbtice. Vy, čo ma už dlhšie sledujete, viete, že práve drieková chrbtica je moje slabé miesto, je to tá časť tela, ktorá ma začne bolieť, keď idem do extrému. Dá sa povedať, že sme sa s ňou už skamarátili a naučili sa počúvať jedna druhú, ale pri Pozdrave slnku nám to trvalo asi najdlhšie. 

Keď som cvičila túto sekvenciu poobede, bolo všetko v poriadku, ale akonáhle som cvičila ráno, asi 20 minút po prebudení, nebolo mi to príjemné. Ťahalo ma to, bolelo, dokonca po cvičení som sa ráno vždy cítila horšie. 

Samozrejme mi naskakovali rôzne informácie z internetu a kníh, že Pozdrav slnku ráno len a len pomôže. No bilo sa to s mojimi pocitmi. Tak som začala pátrať a hľadať odpovede prečo práve ja mám ráno pri Pozdrave slnku bolesti. 

A odpoveď som našla u amerického doktora Stuarta McGilla, ktorý v jednom online programe vysvetľoval súvislosť medzi driekovou chrbticou a Pozdravom slnku. 

Za všetko môžu platničky!

Medzistavcové platničky sú tvorené materiálom podobným gélu a nachádzajú sa medzi stavcami. Dva stavce a jedna platnička tvoria segment chrbtice, to sú také tie popisy v správach od lekára L4/L5 – segment tvorený štvrtým a piatym driekovým stavcom a platničkou medzi nimi. 

Platničky nemajú cievne zásobenie a všetko, čo potrebujú, si nasávajú z okolia ako také špongie. K tomuto “cuckaniu“ z okolia dochádza hlavne v noci. To znamená, že ráno sú platničky vyššie a dokonca aj pevnejšie, také menej formovateľné, menej pružné. 

Čo to znamená pre pohyb ráno?

Ak máme za sebou nejaké poškodenie platničiek, je možné, že ráno sa budeme cítiť takí tuhší. Predklony spôsobujú pnutie a bolesť v oblasti driekovej chrbtice. Niektoré dni je dokonca ťažké obuť si ponožky alebo sa zohnúť pre spadnutú zubnú kefku. Ale akoby zázrakom, po približne hodine, je to už lepšie. 

Je to zázrak, či nejaká náhoda? 

Nie. Je to preto, lebo ráno prvú hodinu po zobudení “nacuckané” a pevné platničky nepružia a nehýbu sa s chrbticou, pretože sú plné tekutiny. Keď sa hodinku po prebudení prechádzame a hýbeme, dochádza ku pruženiu stavcov na platničku v segmente a z neho sa pomalinky vytláča tekutina. Platničky sa stávajú mäkšie a pružnejšie a vieme sa jednoduchšie a bez bolesti i obmedzení hýbať.

Riziko poškodenia medzistavcovej platničky ráno je trojnásobne vyššie ako v iné časti dňa. 

A teraz poďme naspäť k Pozdravu slnku a jeho praktizovaniu  ráno:

Už asi aj sami viete odpoveď, ale pre istotu to napíšem. 

V Pozdrave slnku robíme výrazné predklony a záklony, a niekedy dokonca aj rýchlo. Samozrejme, že to bolí, keďže platničky nie sú ráno ešte ready na takýto pohyb. Sú tuhé a nedokážu umožniť predklon a záklon v takom rozsahu, ako si to táto zostava cvikov vyžaduje. 

Nie každý má s týmto problém, pretože nie každý má poškodenie platničiek. Preto aj pri Pozdrave slnku počúvajme svoje telo a je úplne v poriadku, ak ho budeme cvičiť aj poobede alebo podvečer, pretože história vzniku Pozdravu slnka je úplne niekde inde ako Indovia zdraviaci slnko ráno pri chráme alebo Gange. Tu je o tom článok od nadupanej Helenky Hadvigovej:
Z histórie jógy.

Pozdrav slnku je nádherné plynutie, ale každý z nás by sme si mali vedieť dávkovať tento prísun energie podľa individuálneho stavu a podľa toho, ako sa cítime. 

Existuje veľké množstvo modifikácií Pozdravov slnku, dokonca aj pri poškodení platničiek. 

Chystáme sa doplniť ich v sekcii náučných videí po najbližšom natáčaní.