Na napísanie tohto článku ma inšpirovala fotka jógovej inštruktorky, ktorá sedela klasicky v skríženom “tureckom” sede a ruky mala v namasté. Bola to nádherná fotka, ale niečo mi na nej nesedelo. To niečo bolo jej postavenie rúk pri tomto jógovom pozdrave, ktoré namiesto uvoľneného nastavenia ramien, ktoré nám pomáha urobiť mierny pohyb hlavy dopredu – ako prejav úcty a rešpektu, evokovalo stuhnuté trapézy a krčnú chrbticu.
A keďže je by som bola rada, aby ste pochopili všetky súvislosti, poďakovala som vesmíru za túto fotku, ktorá ma “nakopla” k týmto myšlienkam.
Ako som už spomínala vyššie, pozdrav namasté je tradičné, svetoznáme a najfotografovanejšie gesto v jógovom svete a znamená rešpekt a úctu. Rešpekt a úcta znamenajú relax, pretože dôverujeme životu a nemáme dôvod bojovať s tým, čo sa deje, nemáme potrebu kontrolovať, preto aj naše telo je v normálnom tonuse a uvoľnenom nastavení kĺbov. Preto by mali ramená a ruky v pozdrave namasté dodržiavať určité biomechanické zásady nášho tela.
Bola by som veľmi rada, ak by ste si to všetci vyskúšali sami na sebe a vybrali si spôsob, ktorý Vám viac vyhovuje, v ktorom sa Vy najlepšie cítite.
Posaďme sa do tureckého sedu a spojme ruky /dlane pred telom do namasté, ale pozor, palce dáme kúsok dopredu pred hrudnú kosť (sternum) a o niečo vyššie. Keď na Vás pozerá niekto spredu, Vaše končeky prstov sú skoro pri brade. Veľmi viditeľné sú lakte, ktoré sú ďaleko od tela a v postavení, ktoré je typické pre prebíjanie sa ku zľavám v Lidli a vytváranie si priestoru. Toto nastavenie ťahá ramená dopredu, do protrakcie a vytvára napätie horného i stredného trapézu. Takisto svaly krčnej chrbtice musia fakt makať a vlastne, ak sa snažíme vrátiť hlavu do vystretia, vytvárame dosť veľkú páku a stojí nás to kopec energie a sily, čo sa časom ukáže na svaloch tým, že sú bolestivé na dotyk a sú v hypertonuse. Totižto takéto nastavenie ramien “pomáha” tzv. korytnačkovému držaniu tela – chrbát ako pancier a hlava vysunutá vpredu.
Viete si predstaviť, že pozdravíte takýmto spôsobom 20 ľudí denne?
Teraz si vyskúšajme druhú možnosť, pri ktorej sa posadíme úplne rovnako, ale ruky spojíme pred telom tak, že sa palcami dotýkame hrudnej kosti, to znamená, že palce sú medzi “kozami”, teda medzi prsiami. Pri pohľade spredu sú končeky prstov vzdialené od brady a lakte pri tele. Keď zameriame pozornosť na svaly, cítime jemnú aktivitu v spodnej časti lopatiek a uvoľnenú krčnú chrbticu. Celkovo je naše telo relaxované. Viete teraz pozdraviť aj 50 ľudí s rešpektom a úctou?
Ruky v namasté nie je len také obyčajné postavenie, je za tým kopec biomechaniky a takisto toho neviditeľného – indického mytologického. Práve o tejto dôležitej mytologickej časti si prečítajte v zaujímavom článku, ktorý je takisto súčasťou našej stránky. Dostanete sa k nemu jednoduchým preklikom TU.
Ďakujem za Vašu priazeň a vážim si každého jedného z Vás. Dôverujem v život.
Namasté.