Fyziopríbeh o jazve po pôrode

Rada by som sa s vami podelila o príbeh z mojej praxe, ktorý poukazuje na to, že nie vždy je príčina problému tam, kde je samotná bolesť. 


Na terapiu ku mne prišla mladá, krásna žena, ktorá pôsobila veľmi zmätene a akoby sa nevedela vôbec sústrediť na to, čo jej hovorím. Až po prvých slovách o jej probléme som pochopila, prečo sa takto správala. 
Klientke sa už vyše troch týždňov veľmi točila hlava. Nebola schopná ani rovno stáť a pri každom otočení hlavy doľava jej prišlo nevoľno a zle.  
Všetky výsledky mala negatívne, dokonca aj návštevy u viacerých fyzioterapeutov a problémy naďalej pretrvávali bez zmeny. 


Ako prvé nás fyzioterapeutov pri príznaku točenia hlavy napadne krčná chrbtica ako príčina problému. Ale mojej klientke bol nepríjemný každý dotyk na ňu a videla som, že reaguje výrazne cez limbický systém. To je pre mňa veľká stopka, a preto sa mi v hlave spustili rôzne otázky, prečo ma nechce pustiť klientka k jej svalom krku. Videla som, ako má napnuté oba sternocleidomastoideus (SCM) svaly (ohýbač hlavy) a vedela som, že tie jej tlačia na cievy, ktoré idú do hlavy a môžu spôsobovať „točáky“. Rešpektovala som však, že jej bol dotyk nepríjemný. Zistila som, že klientka má za sebou dva cisárske rezy a moja pozornosť sa zamerala na oblasť jazvy. Vyšetrenie na jazve ukázalo, že receptory na nej sú narušené a viac mi nebolo treba. 
Otestovala som si m. transversus abdominis (TVA), ktorý vyšiel slabý. TVA je sval výdychový a mal narušenú funkciu, preto ma hneď napadli svaly nádychové a čuduj sa svete, patria tam aj hlboké flexory krku a SCM. Z testovania mi vyšlo, že jazva oslabovala TVA, ktorý si klientka vykompenzovala cez hlboké flexory šije. A oba svaly SCM len zamykali dysfunkciu medzi nádychovým a výdychovým svalom, preto boli také tuhé a stále sa ich tonus vracal, aj po opakovanej terapii u iných fyzio. V podstate SCM len držali ako tak stratenú funkciu dvoch tak dôležitých dychových svalov. 


Predstavte si oslabené brucho, panva padne dopredu, ťažisko sa mení a máme tendenciu padať trupom dozadu. Aby sme nespadli dozadu, šupneme hlavu dopredu a vyrovnáme ťažisko tak, aby sme vedeli fungovať. 
A presne takto vznikla aj u klientky jej dysfunkcia. 


Terapia pozostávala z ošetrenia jazvy, uvoľnenia hlbokých flexorov krku a posilnenia MTA. 


Za dva dni som dostala od klientky správu, že jej je mnoho lepšie a hlava sa jej už netočí. 


Zmenili sme však ešte jednu vec. Porozprávali sme sa ako ženy, úprimne od srdca a klientka prijala fakt, že sa točí v určitých veciach a je úplne v poriadku oddychovať a nič nerobiť. Aj keď má deti a manžela. 
Myslím si, že terapia spolu so zmenou významu, ktorý klientka pripisovala točeniu hlavy, odstránila tlak.