Je dôležité ovládať názvy jógových pozícií v sanskrte? A viete, kde máte latissimus dorsi?

Sanskrt je starobylý indický jazyk. Ak niekoho zaujíma jóga, skôr či neskôr sa s ním stretne… či chce alebo nechce. Názvy niektorých ásan môžu „bežným smrteľníkom“ pripadať ako zaklínadlá, zoberme si napríklad takého psa tvárou hore. Úrdhva mukha švanásana znie ako vyšší level k abrakadabra čáry máry fuk, všakže?

Od inštruktora jógy sa vôbec, ale že naozaj vôbec, neočakáva, že by mal ovládať gramatiku sanskrtu… dokonca nemusí ovládať ani len sanskrtské názvy samotných pozícií… ale keď už sa chce blysnúť, bolo by fajn, aby zo správneho názvu ásany zaklínadlo nespravil tým, že ho skomolí, lebo veď niekde ho tak videl/počul (v hlbokých internetových vodách sa dá v ásanovom názvosloví ľahko utopiť) a veď mu predsa aj tak nikto nebude rozumieť.

Doteraz s úsmevom na perách (a miernou srdcovou zástavou) spomínam na to, ako som raz na jednej jógovej akcii bola svedkom použitia namiesto slovka ardha (polovičný) hadra 🙂 (Áno, bolo to u našich bratov Čechov.) Aj keď takto s odstupom času, ako píšem tieto riadky, mi prišlo na um… Slovník spisovného jazyka českého tvrdí: hadr, nář. hadra, kus látky k mytí, utírání, čištení ap. Tak možno tým nemenovaný inštruktor chcel premostiť ásany a očistné techniky. Ktovie! 🙂

Poďme sa na to teraz pozrieť z iného uhla: ako keby Naďa na nás na hodine začala v bojovníkoch namiesto mečov tasiť názvy svalov v latinčine.

Naďa: „To ako máš tie ramená predsunuté a zvesené?! Oslabuje sa ti latissimus dorsi!“

Ja: „Čo???“

Naďa: „Halóoo, Helča, spinohumerálny sval chrbta!“

Ja: „Homáre? Tie nejem. A ani Iliadu a Odyseu som nečítala.“

A bolo by po rozhovore, Naďa by len neveriacky pokrútila hlavou, prevrátila oči a  buchla si po čele a Helča by si do konca hodiny skúmala ruky a premýšľala, či ich má ako homár klepetá alebo či Naďa naznačuje výlet do Grécka. (Spinohumerálny – veď uznajte. Horšie je už asi len torakolumbálny.) Ale hej no, uznávam, bude oslabený ten Homér, predsa len mám sedavé zamestnanie.

Takže si to zhrňme – názvy jógových pozícií v sanskrte ovládať NETREBA. Ale ak ich neovládame, lepšie keď ich nepoužívame. „Spor“ o správnosť názvov pozícií v sanskrte nie je žabomyšia vojna. (Dnes mi ten Homér nejako sám všade vyskakuje, hm.) Správnosť nie je maličkosť. Už som sa s tým stretla veľakrát.. vraj som detailista… a že aj tak tomu nikto iný nerozumie… takže o čo teda vlastne ide… No, ide o veľa, pretože na správnosti záleží. Záleží na každom jednom dĺžni aj mäkčeni. A nech mi nikto nehovorí, že diakritika nie je podstatná. Veď ani v slovenčine nie je jedno, či držíme v rukách moc alebo moč 🙂 Či nám chýba múza alebo je to chyba muža 🙂 (Hlasujem za chybu muža, ako inak, dámy so mnou určite budú súhlasiť.)

Možno niekto potrebuje zdajnou dôležitosťou používania cudzích slov odviesť pozornosť od svojej neschopnosti viesť hodinu… či už je to latinčina alebo sanskrt. V tomto prípade, hlavne nech to nie je škrt vo vašej praxi 🙂

Či už ste jógovými inštruktormi alebo jógovými klientami (a všetci vieme, že inštruktor býva tiež klientom a z klienta sa časom môže stať inštruktor), nenechajte sa opantať vábivým pozlátkom množstva rozličných zdrojov, ktoré na vás dennodenne číhajú, aby si získali vašu pozornosť, lajk či odber… Ak sa niečo erudovane tvári, ešte to nemusí vôbec nič znamenať. Hľadajte, pýtajte sa, preverujte… pochybujte! Pochybovať nie je chyba. Pochybovanie vedie človeka k utvrdeniu v tom, čo je naozajstné. Cesta založená na pochybovaní je džňána jóga (jóga poznania, vedenia). A pozrimeže, sme zase naspäť pri jóge! Vedzte, že chceme, aby ste veci komplikované poznávali prístupnou formou. A preto sme tu 🙂 Fyzioyoga – erudovane, ale jasne a výstižne!

Pretože poznáte to… menej je viac.

Aj keď niekto si možno myslí, že v sanskrte platí „viac je viac“ – čím viac dĺžňov, tým lepší sanskrt 🙂 (v zmysle „Čím viac pásikov, tým viac adidas.“) No, ono hlavne treba vedieť, kam s nimi, pretože nie je ásana ako asána či ásána 🙂

P.S. Strapatý pánko s telom spolovice človečím a spolovice hadím na ilustračnom obrázku k tomuto článku je Pataňdžali, veľký jógový majster. Ak vás zaujal, prečítajte si aj článok https://fyzioyoga.sk/namaste/