Každá informácia sa počíta

V poslednom čase som sa vrátila k seriálu Dr. House a aj keď celé dni mám pred sebou klientov s bolesťami, aj tak ma tento človek neskutočne baví. Rozmýšľala som, prečo ma tak fascinuje práve tento seriál a nie je to len o obsahu, ale aj o tom ufrflanom doktorovi, ktorý je stále sám sebou a pri liečbe pacientov mu v hlave nabiehajú rôzne scenáre. Jednoducho povedané, každá informácia ho zaujíma a dáva význam do jeho skladačky. Keďže fantasticky pozná ľudské telo, všetko mu zapadá a vzniká určitá informácia v jeho mozgu, ktorá je dôležitá pre stanovenie diagnózy a liečby.

V tejto súvislosti mi napadol jeden fyziopríbeh, v ktorom sa prelínajú dve dôležité myšlienky:

  1. každá informácia sa počíta a je dôležitá
  2. vyvetrať miestnosť nestačí, treba odstrániť príčinu smradu

Asi tomu ešte teraz nerozumiete, ale na konci príbehu Vám bude všetko jasné a ešte viac Vám priblížim, ako sa na problémy klientov a na svoje pozerám ja.

Na všetko, čo sa deje, existuje príčina, na každú adhéziu svalov existuje odpoveď, na každý výrastok na kosti tiež. Ono to tak nefunguje, že ideme večer spať a cez noc nám zrazu vyrastie výrastok alebo sa prilepí sval. Na všetko je dôvod, len nie vždy ho vieme odhaliť my sami. A potom sa točíme v kruhu a nabaľujeme si ďalšie problémy, až jedného dňa prídeme na fyzioterapiu, kde popíšeme všetky možné bolesti a problémy. Fyzioterapeut samozrejme nevie, čo bolo prvé a čo sa dialo mesiace alebo roky v našich životoch a tak začne riešiť ten najväčší problém, ktorý ale nie je v mnohých prípadoch spúšťačom a tou samotnou príčinou. Začíname vetrať miestnosť, ale príčina smradu tam stále je.

Dnešný fyziopríbeh je o krásnej 44 ročnej žene, ktorá mi bola veľmi sympatická už od prvej chvíle, proste som mala pocit, že máme niečo spoločné. Budeme ju volať Kráska.

Kráska prišla s bolesťou v oblasti hornej časti lopatky a trapézu vpravo. Pobehala už mnohé fyziokliniky a nechala tam značné množstvo dukátikov. Takže pod našu terapiu sa podpísala už aj určitá nedôvera v to, že niečo alebo niekto dokáže naozaj pomôcť.

Pri anamnéze sme sa stále točili len okolo lopatky a ramena a vlastne aj všetci fyzioterapeuti aj lekári doteraz riešili len a len túto oblasť. Liečba vždy zabrala, ale za pár dní mala Kráska zase bolesti. Pre mňa to bola informácia, že nie sme na správnom mieste. Pýtala som sa na operácie, tetovania, úrazy, vpichy, nič z toho vraj nemala a nestalo sa. Tak som vyskúšala svoju obľubenú vetu: “ Ktorá situácia v živote bola pre Vás najhoršia?“ A vtedy prišla odpoveď, že Kráska absolovala umelé oplodnenia, pri ktorých sa pichajú hormóny do brucha a to nie je zrovna dvakrát príjemné. Keď k tomu pripočítam ešte emočnú záťaž, máme tu dysfunkciu celkom zaujímavú. Aj keď je brucho celkom ďaleko od lopatky a ramena, v mojich očiach to tak nie je.

Trochu Vám priblížim, čo som videla ja. Opakované vpichy do brucha znížili funkciu m. psoas vľavo, ktorého aktivitu nahradil m. quadratus lumborum na pravej strane. M. psoas má prepojenie s bránicou a bránica je hlavný stabilizačný i dýchací sval. Takže hrudník sa nerozvíjal do strán a takisto bola narušená aj dychová vlna. M. quadratus lumborum je výdychový sval a kľudne môže byť v dysfunkcii s nádychovými svalmi, medzi ktoré patria aj skalenové svaly. Noooooo a zrazu máme z napichnutého psoasu bolesť lopatky a krku.

Vyskúšali sme korekciu len v oblasti krku a lopatky, chvíľku bolo dobre, ale onedlho to padlo, takže som sa pohla ďalej a spravila korekciu m. quadratus lumborum a psoasu. Aaaaaaa odišla aj bolesť z krku a lopatky!

Čo to znamená?

Znamená to, že oblasť krku len ukazovala na príčinu niekde inde a na tú som musela prísť ja, pretože klienti často vytesnia situácie, ktoré boli nepríjemné, ale pritom každá informácia je dôležitá. Keby som s Kráskou riešila iba bolesť krku, len by sme vyvetrali, ale neodstránili by sme príčinu smradu.

Viete prečo som vedela, že sme trafili klinček po hlavičke?

Pretože Kráska začala plakať a podľa jej slov ona nikdy neplače. Na terapii sa mi to stáva veľmi často, hlavne keď sa dostaneme k situáciám, ktoré sú spojené s emočným stresom – klientky plačú. Nikdy ich v tomto nastavení nedržím, stačí len uvedomenie a potom pracujeme na náprave.

Fyzioyoga sa nerýpe v tom smrade v miestnosti. Fyzioyoga otvorí okno, příčinu smradu vyhodí von oknom a vyvetrá, zavrie okno a miestnosť naplní vôňou čerstvo opratého prádla.

Proste to všetko funguje ako chladnička – najprv vyhodíme staré potraviny, ktoré tam smrdia a zavadzajú a potom môžeme nakúpiť nové potraviny, ktoré práve vtedy potrebujeme na kuchárske umenie alebo život.