Keď desať centimetrov rozhoduje

Podľa nastavenia rúk, teda vzdialenosti od ramien, sa mení význam pozície Na štyroch.

Keď sú dlane uložené pod ramenami a uhol medzi ramennou kosťou a chrbtom tvorí 90 stupňov, pozícia Na Štyroch má symetricky rozloženú váhu tela medzi prednú a zadnú časť, preto je výborným stavebným kameňom ostatných pozícií, ktoré z nej vychádzajú. Sú to pozície, ktoré si vyžadujú dostatočnú stabilitu – jedna z nich je Superman.

Takisto v tejto pozícií zápästný kĺb zviera s kosťami predlaktia pravý uhol, čo môže byť pre niekoho bolestivé, lebo tam vzniká kompresia a pri dlhšom zotrvaní v tejto pozícii sa kĺb nachádza v konečnom nastavení, čo sa časom prejaví bolesťou.

Preto je možné aplikovať v jógovej praxi aj modifikáciu , kedy posunieme dlane asi 10 cm dopredu, čím sa zväčší uhol v ramennom kĺbe, ale aj v zápästnom kĺbe. Váha tela je naďalej rozložená medzi prednou a zadnou časťou tela, ale zvyšuje sa nárok na prácu brušných svalov a na udržanie neutrálneho nastavenia v driekovej chrbtici. Gravitácia má väčšiu silu pri takomto nastavení a ťahá chrbticu pri väčšom uhle nadol, proti čomu by sme mali fyziologicky pracovať s brušnými svalmi a nedovoliť jej vyhrať. Čím je tento uhol väčší, tým vyšší je nárok na aktivitu svalov brucha.

Pri väčšom uhle v ramene sú aj zápästia v šetrnejšom režime a táto pozícia umožní aj ľuďom s bolesťami zápästí začať praktikovať aj pozície Na štyroch a ich modifikácie bez bolesti.

Take ak chceme viac podporiť a do pohybu zapojiť brušné svalstvo, 10 cm rozhoduje 🙂

Táto modifikácia je vhodná aj u klientov, ktorí pri cvičení pozície Nadvihovanie kolien nad podložku, necítia brucho, ale stehná. Títo ľudia sa naučili kompenzovať slabosť brucha aktivitou predného stehna. Čím je uhol v bedrovom kĺbe menší, tým viac sa zapájajú flexory bedrového kĺbu a nie svalstvo brucha. Preto odporúčam aj tento uhol trochu zväčšiť , asi na 100 – 110 stupňov, hneď bude pracovať brucho a nie predné stehno. Ale len vtedy, keď dodržíme neutrálne nastavenie driekovej chrbtice.