„Kontrolka“ – náš varovný signál

Kontrolka nášho tela funguje úplne rovnako ako  “kontrolka” vo vašom aute. 

Úlohou “kontrolky“  je nám oznámiť, že nejaká časť auta má poruchu. Naše telo nám cez tento signalizačný systém dáva informáciu o narušení funkcie určitej časti tela. Cez diskomfort a bolesť upriamuje pozornosť na problematickú oblasť. 

Takisto naznačuje, že máme zastaviť a zistiť, čo sa deje. 

Na aute najprv zasvieti oranžová, ktorá znamená, že dávaj pozor, niečo nie je v poriadku. Nemusíš hneď zastaviť, len prosím zisti, čo sa deje. 

Oranžová “kontrolka“ ľudského tela takisto naznačuje, že vo víre každodenných povinností a starostí by sme mali zastaviť a sústrediť sa na seba. V reči fyzioterapie znamená oranžová “kontrolka“ narušenie funkcie – funkčná zmena, ktorú vieme pomocou FYZIOTRIKU odstrániť. 

Ako cítime na našom tele oranžovú “kontrolku“? 

Sem tam nás zabolí nejaké miesto na tele opakovane. Sem tam nás jemne “sekne“. Cítime bolesť po cvičení. Takisto, ak nás večer alebo ráno bolí na rovnakom mieste. Jednoducho povedané, ak sa nám opakovane vracia pocit nepohody alebo bolesti na určitej časti tela. 

Ak si oranžovú “kontrolku” na aute nevšimneme a nezistíme, prečo svieti, auto začne používať červenú. Vtedy už musíme zastaviť, nechať ho odtiahnuť a zaplatiť automechanikovi mastnú finančnú odmenu za vyriešenie ignorovaného problému. Je to kompletná stopka pre používanie auta a ak chceme pokračovať vo svojom výkone, nájdeme si náhradné auto alebo taxík. 

Očami fyzioyogy to znamená, že na tele už došlo ku zmene štrukturálnej, teda k poškodeniu chrupaviek, svalov, väzov, kostí atď. Keďže sme dlho prehliadali oranžovú “kontrolku“, dysfunkčná časť tela nám cez výraznú bolesť a diskomfort obmedzila funkciu ešte viac a my musíme zastaviť, lebo to ani inak nejde. 

Automechanik vymení poškodenú časť auta, no na ľudskom tele to nejde tak ľahko. Väčšina ľudí siahne po analgetikách, liekoch proti zápalu, ktoré im dovolia šliapnuť opäť na pedál výkonu. Je to ale len dočasné riešenie. Ľudské telo by sme v tejto téme mohli klasifikovať ako poriadne nadupaný elektromobil v plnej výbave. Avšak výmena dielov nie je taká jednoduchá.

Telo je komplexný systém. Pokiaľ prehliadame jednu kontrolnú signalizáciu za druhou, raz nám to riadne “buchne”. Ja vás nestraším. Upozorňujem čo z hľadiska fyziológie hrozí.

Ako vieme, že už sa rozsvietila červená “kontrolka“? 

Pri červenej “kontrolke“ už bolesti pretrvávajú a cítime ich stále. Je to otravné a obmedzujúce. Červená nám nedovoľuje robiť bežné ani milované aktivity. Narušuje naše životné tempo a obmedzuje celkový výkon. Červená “kontrolka“ sa prejaví aj na vzťahoch. Bolesti sú často tak silné, že musíme zaľahnúť a sme nútení dať si pár dní pauzu. Je to taká stopka. Stáva sa, že sa vytvorí bludný kruh a nevieme, ako z neho von. 

Je lepšie a aj jednoduchšie postupne vypínať oranžové “kontrolky”, než pracne a s veľkou námahou eliminovať následky “červenej“ stopky. 

Odstaňovaním prvých príznakov nám zostáva energia na iné dôležité veci a náš život bude pokračovať s ľahkosťou a plynule. 

Koncept fyzioyogy dáva návod na to, ako rozpoznať signalizácie, ktoré naše telo vysiela. Poskytne pomocnú ruku pri efektívnom odstraňovaní nežiaducich príznakov a vysvetlí príčiny. Naučíme sa rozpoznávať a vypínať kontrolky. A my budeme môcť pokračovať vo svojom živote bez dlhodobej prestávky a bolestí.