Bolo raz jedno krásne 9 ročné dievčatko, ktoré sa rado hýbalo a hralo ping pong, ale v poslednom čase malo stále bolesti nožičiek. Intenzita bolesti sa zvyšovala a opakovali sa stále častejšie, až jedného dňa si mamina diečatka povedala, že stačí a idem inam ako k lekárom. Dievčatko absolvovalo všetky vyšetrenia lekárov, ktorí jej ako liečbu stanovili terapiu analgetikami podľa potreby. Podľa potreby v tomto prípade znamenalo 3 – 4 krát týždenne.
Na fyzioterapiu prišlo milé, ale smutné dievčatko, ktoré nevedelo, čo s ňou je a povedalo mi, že už nechce bolesti nožičiek, lebo chce hrať ping pong a nahánať sa s kamarátkami.
Už keď vchádzala ku mne do miestnosti som si všimla, že ide veľmi ťažkopádne, akokeby jej dolné končatiny preberali celú váhu tela a tento obraz mi vnukol prvú otázku, ktorá znela: ” Bolia Ťa vždy obe nožičky rovnako? ” A odpoveď bola áno. Obojstranné bolesti končatín znamenajú problém v strede tela. Jednoducho povedané, naše končatiny nahrádzajú oslabený článok stredu tela a veľmi často sú preťažené a bolestivé. Jedinou cestou je zistiť, ktorý sval je v strede tela slabý a ktorý sval ho nahrádza.
Deti testujem veľmi rada, pretože nerozmýšľajú nad ničím iným, proste zatlačia kam majú a nekomplikujú to rôznymi predpokladmi a očakávaniami, či egom. Tak som si dievčatko vyšetrila a zistila, že má oslabený najdôležitejší stabilizačný a dychový sval – m. psoas na oboch stranách. Ďalej som si našla sval, ktorý ho nahradil a hľadala zreťazenia. Dostala som jednoznačnú odpoveď, že hamstringy boli facilitované a psoas inhibovaný.
Na prvom stretnutí som ju naučila korekcie, ktoré opakovala 2 krát denne a o týždeň prišla na kontrolu. Vedela som, že až tak rýchlo sa liekov proti bolesti nezbavíme, ale odpoveď dievčatka ma potešila. Na otázku: “Ako sa máš? Koľko krát si si dala lieky tento týždeň?” Som dostala odpoveď, že jeden krát. A úsmev dievčatka s jej maminou bol neskutočný.
Postupne som dievčatku ukázala cvičenia na uvoľnenie hamstringov a následnú aktiváciu m. psoas na oboch stranách. Pridali sme k tomu aktiváciu vnútrobrušného tlaku, posilnenie sedacích a brušných svalov a výsledok terapie po 4 týždňoch je …….
Dievčatko hrá pravidelne ping pong, v škole behá na telesnej výchove, chodí bicyklovať a žije úplne normálny život bez liekov proti bolesti.
Na poslednej terapii sme natočili všetky cvičenia a korekcie na mobil a dievčatko bude dvakrát týždenne ešte pre istotu cvičiť.
Z celého srdca jej prajem krásny, plnohodnotný a zábavný život, aby v ňom našla svoj zmysel, divokosť, jemnosť a krásu… presne tak ako táto orchidea, ktorú som od dievčatka dostala ako poďakovanie na poslednej terapii.