Dnes sa zdôverím s tým, ako jógová cesta začala u mňa. Je to už 10 rokov, kedy som prvý krát vyskúšala jógu v takom spa v pivnici a po hodine jógy som si povedala: “Tak ty kks, toľko predklonov som za celý život neurobila a taľko otáčiek ako vrtuľa duplom.” (neviem prečo, ale točili sme sa dokola ako vrtuľník). Nepáčilo sa mi, čo sme tam cvičili, ale paradoxne som mala po hodine taký príjemný pocit na duši, taký kľud, také niečo, že toto by som rada vyskúšala znova. Ale ináč a inde, ale toto
Počas obdobia týchto 10 rokov som vyskúšala mnohé druhy jógy, od jemnej až po hotjógu. Každá z nich ma obohatila o poznatky a na vlastnej koži som sledovala odpovede tela na jednotlivé pozície a hlavne na ich rôzne prevedenia. Dôležité bolo aj poradie pozícií.
Úprimne priznávam, že moja drieková chrbtica ma často bolievala a hľadala som odpovede. Tým, že robím fyzioterapiu už skoro 20 rokov, začala som počas praktikovania jógy dbať na fyziologické nastavenia kĺbov a na jednotlivé rozsahy. Zrazu som po jóge necítila také bolesti, ale ešte stále mi tam niečo chýbalo, lebo som sa dokola točila v určitých symptómoch, ktoré sa hlavne pri zvýšenej záťaži pripomenuli.
Ako fyzioterapeutka som absolvovala množstvo zahraničných kurzov, po ktorých som pochopila, že je nutné zmeniť rozmýšlanie o fyzio, ako som sa učila na škole, a začala som aplikovať tieto logické poznatky v praxi a následne aj počas cvičenia jógy. Zrazu mi bolo stále lepšie a lepšie. Zázrak to nebol, bola to len informácia, že najprv treba niečo uvoľniť a následne posiľniť….vtedy upravujeme pohybový návyk na úrovni centrálnej nervovej sústavy. Netrebalo mi veľa a začala som používať tento poznatok aj počas cvičenia jógy a vznikla FYZIOYOGA.
FYZIOYOGA rešpektuje fyziologické nastavenia, rozsahy kĺbov, anatomické odchýľky a biomechaniku. Takisto rešpektuje jógové pozície, teda ich nemení, pretože majú určitý skrytý energetický význam. Telo a dušu nevieme oddeliť, preto mi v hlave skrsla myšlienka FYZIOYOGY.