Psoas na vandrovke

Tento fyziopríbeh je o tom, ako Jazva poslala Psoas na vandrovku. Klientka v mojom veku po laparoskopickej operácii maternice, ktorú jej vyberali kôli endometrióze. Endiometróza je gynekologické ochorenie, ktoré spôsobuje rozrastanie sliznice maternice aj mimo maternice. Môže spôsobovať bolesti, krvácanie, problémy pri pohlavnom styku, problémy s otehotnením a celkovo na psychiku ženy pôsobí negatívne.

Klientka mala bolesti ľavého triesla s vyžarovaním do celého stehna. Bolesti mala hlavne počas pohybu, keď robila flexiu bedrového kĺbu, otáčala sa na posteli.

Pri testovaní bol kompletne slabý a na dotyk bolestivý m. psoas (dôležitý stabilizátor panvy). M. psoas je na obrázku so svalmi ten vyššie uložený, ktorý spája stavce driekovej chrbtice a stehennú kosť. V jeho priebehu som našla jednu z troch jazvičiek po operácii endometriózy. Keď som vytvorila jemný ťah na jazvu, m. psoas sa kompletne zapojil do svojej funkcie. Takto som sa chvíľu hrala a videla som, že pri kontakte zapnutie, bez kontaktu vypnutie.

Začala som rozmýšľať nad tým, ktorý sval by mohol byť ten druhý. Najprv mi napadol m. quadratus lumborum, ale nič. Neskôr m. iliacus, ale tiež nič. Šikmé brušné svalstvo a nič. A nakoniec mi napadol m. adductor magnus (na obrázku so svalmi ako sval, ktorý je na vnútornej strane stehna).

Klientka mi aj ukazovala bolesť priamo na pubickej kosti, tam, kde adduktory odstupujú. Preto ma tento sval, ktorý priťahuje dolnú končatinu, napadol amo sval druhý.

Adduktor magnus a jeho predná hlava má rovnaký priebeh vlákien ako psoas, a tam popisovala klientka aj bolesť.

Ako bonus som našla hypertonický m. quadratus lumborum na ľavej strane, ale psoas nereagoval na dotyk na ňom. A hlavne m. quadratus lumborum mal zvýšený svoj tonus na celom priebehu a hyperaktívnu funkciu, takže hneď mi v hlave napadlo, že on to len zamyká, niečo, čo nefunguje, nejaké dva svaly 🙂

A čo sme urobili?

Keďže príčinou bolesti v ľavom triesle bola OP a jazva vľavo, uvoľnila som ju do jedného smeru. Uvoľnila som adductor magnus pomocou active release techniques a aktivovala psoas. A bolesti fuč, dokonca aj hypertonus na quadratus lumborum.

Proste „let’s keep it simple „- počúvajme klientov, ich anamnézu, testujme a venujme sa príčine, nie následku.

Zhora – M. psoas a m. adductor magnus