O ubolenej vodnej víle

Kde bolo tam bolo, kde sa piesok lial a voda sypala – v tejto našej rozprávke sa voda sypala v plaveckom bazéne – žila raz jedna 14-ročná vodná víla, ktorá už 8 rokov závodne plávala. Posledný rok ju obmedzovala bolesť ramena hlavne v štýle znak.

Keď víla vošla do miestnosti a rozhovorila sa, padla mi sánka, lebo sa mi s ňou komunikovalo stokrát ľahšie ako s väčšinou dospelých. Jednoducho a trefne popísala poblém a pri testoch nad ničím nepremýšľala, nekombinovala, proste zatlačila kam mala bez zbytočných zaváhaní.

Prvý test ramena, ktorý robím v ľahu na boku, dosť bolel v elevácii a rotácii von aj dnu.

Pri testovaní som našla slabý m. latissimus dorsi, ktorý mal aj zvýšené napätie a bol veľmi citlivý. M. latissimus dorsi je dôležitý sval pre stabilitu trupu a nachádza sa obojstanne na chrbte. M. latissimus dorsi vykonáva extenziu, intrarotáciu a addukciu ramena. Takže všetke k telu a za neho. Začala som rozmýšlať nad plávaním a pohybom počas neho a hneď mi vyskočil prsný sval, ktorý vykonáva opačný pohyb ako latissimus dorsi. Tak som palpačne našla zvýšený tonus na jeho časti pri kľúčnej kosti, aj test bol veľmi veľmi slabý.

Vyskúšala som si tieto svaly prepojiť, teda som pánu Mozgu ukázala ich správnu spoluprácu a oba svaly som následne testovala ako silné. Pri ďaľšom testovaní som určila, že m. latissimus dorsi je facilitovaný a m. pectoralis major – klavikulárna časť – je inhibovaný.

Teraz to znie už úplne logicky, keď sa zamyslíme nad pohybom a biomechanikou pohybu pri plávaní. Latissimus dorsi tam naozaj dostáva dosť zabrať.

Uvoľnili sme a posilnili, čo bolo treba, urobili kontrolný test, presne ten, čo na začiatku a bolesť bola preč, pohyblivosť voľná a bez bolesti do všetkých smerov.

Víla dostala domácu úlohu a išla na tréning.

A toto je čaro poznávania, toto je čaro počúvania, rozmýšľania a hľadania príčiny problému.

Každý z nás sme iný, robíme iné veci opakovane, preto je tak dôležité počúvať a vedieť sa pýtať….. a hlavne byť otvorený aj tomu, čo sa zdá byť nemožné alebo sme boli naučení, že takto to nie je.

Ak by som u víly postupovala podľa zásad cvičenia bolesti ramena bez vyšetrovania, určite by som neuvoľňovala latissimus a neposiľňovala prsné svalstvo. Ale robila by som úplný opak, ktorý by daný problém len prehlboval.

Takže keep it easy a hlavne stay open.

M. pectoralis major – klavikulárna časť
M. latissimus dorsi