Rozprávka o dýchaní

Rozprávka na dobrú noc pre fyziojogínky, fyziojogínov, fyzio, trénerov a vlastne všetkých.
Bola raz jedna 46 ročná pani, ktorá vyhľadala pomoc fyzioterapeutky. Pre bolesti v oblasti krčnej chrbtice, blokádam hrudnej chrbtice a nekomfortu na ľavej strane krížov.

Pani si ľahla na stôl a fyzioterapeutke padol pohľad na jej hrudník. Ten feeling, že „toto nie je okej“ sa dostavil okamžite. Ale nevedela prečo.
Fyzioterapeutka použila zázračné dva A4 papiere, ktoré položila na čarovné dve miesta. Všímala si pohyb hrudníka a brucha. Vtedy sa to stalo! Hrudník sa vôbec nehýbal! Pacientka mala tzv. paradoxné dýchanie. V hlave fyzioterapeutky nastal rozruch. Prečo? Čo je príčina tohto stavu? Pýtala sa sama seba. Napadli jej svaly nádychové a výdychové. Začala ich skúmať pohľadom. Zrazu sa jej rozsvietili oči. Na ľavom sternocleidomastoideus bola jazva. A toto je tá cesta rozprávková.

Otestovala si tento sval a bol slabý. Keďže fyzioterapeutka pozná anatómiu, tak jej hneď napadol m. Obliqus externus, na tej istej strane. Pekne si to pretestovala a všetko sedelo ako riť na kráľovský šerbeľ.
Uvoľnila jazvu kaudálnym smerom, uvoľnila externus a posilnila m. Sternocleidomastoideus.
Heuréka, zrazu pacientka dýchala! Bolo to akoby ju fyzioterapeutka vyslobodila z jaskyne bez vzduchu a teraz sa po dlhom čase nadýchala.


Prečo sa to pacientke stalo?

Operácia (vybratie uzliny) je trauma a jazva facilitovala. Trauma oslabila sval prechádzajúci v jej priebehu (SCM) a telo to vykompenzovalo šikmým brušným povrchovým svalom.
Takže sa v podstate zabetónoval celý hrudník a dýchať sa pacientke dalo len do brucha. Dobrú noc priatelia.

Takže, zazvonil nakoniec zvonec a rozprávky je koniec. Ale fyzioterapeutka verí, že pacientka sa do jaskyne nevráti a aspoň tri týždne bude poctivo robiť korekcie.