fbpx

Z ničoho nič ma začalo bolieť stehno

V tomto článku by som Vám rada ukázala, že problémy na našom tele nevznikajú len tak z ničoho nič a samé od seba.

Písala som už článok Sato a Mato (naozaj odporúčam prečítať si, pretože títo dvaja japonský bratia sú viac ako prítomní v našich životoch).

Pred pár týždňami prišiel na fyzioterapiu muž okolo 45 rokov s bolesťami predného stehna, ktoré začali počas futbalu takou ťahavou bolesťou, akokeby si poškodil sval. Futbal nebola pre neho žiadna nová aktivita, tak si ho v tomto príbehu nazveme Futbalista.

Zoznámte sa teda s príbehom Futbalistu a jeho “prekvapujúcou” bolesťou stehna.

Pôvodne mal Futbalista ku mne naplánovanú terapiu kvôli bolesti krížov na pravej strane, ale bolesť ľavého predného stehna bola dôležitejšia, tak sme považovali jeho predné stehno za enter point, teda miesto, kde som začala testovať. Vždy začínam tam, kde to bolí, ale skoro vždy ma testovanie dostane do koreňa problému, ktorý je v 80 percentách niekde inde.

Rovnako to bolo aj s Futbalistom, ale poďme pomaly a postupne.

Futbalista počas futbalu pocítil bolesť v oblasti predného stehna, ktoré mu následne stuhlo a bolelo aj ďalšie dni. Neskôr len počas pohybu. Po dvoch týždňoch mal ešte stále bolesti pri určitých pohyboch, ale v kľude bolo všetko fajn.

Pri diagnostike som sa zamerala najprv na testovanie svalov prednej časti stehna, kde hlavnú časť tvorí m. quadriceps (štvorhlavý sval stehna). Tento sval má 4 hlavy a Futbalistovi vyšla tá stredná nefunkčná, ostatné hlavy držali a boli v poriadku. Na dotyk bola len tá stredná hlava stuhnutá a bolestivá. Takže toto som považovala za sval A. Keďže svaly “chodia skoro vždy v dvojiciach”, hľadala som ten druhý. Vždy využívam pri hľadaní dotyk na suspektný sval B a testujem sval A. U Futbalistu to bol vnútorný hamstring (ohýbač kolena), ktorý bol takisto bolestivý a mal aj zníženú funkciu.

Hlavnou úlohou hamstringov je krčiť koleno a štvorhlavého svalu naopak vystierať koleno. Takže nám tu vyšla základná kompenzácia cez agonistu a antagonistu. V jednoduchej reči, sval vykonávajúci pohyb a sval, ktorý robí protipohyb. Pri testovaní, ktorý sval je preťažovaný a ktorý šetrený (teda facilitovaný a inhibovaný), mi telo Futbalistu ukázalo, že hlava predného stehna je šetrená a hamstring je preťažený.

Mohla som začať uvoľňovať a aktivovať, ale najprv som chcela zistiť, prečo došlo k tejto disbalancii. Nie je to nič, čo sa dá považovať za traumu alebo úraz. Kopnutím do lopty sa proste úrazy a natrhnutia svalov len tak nedejú. Muselo sa tam už diať niečo predtým. Tak som začala blúdiť po prednom stehne futbalistu a našla som asi 10 cm jazvu práve v mieste priebehu šetreného (inhibovaného) svalu. Jazvu som si otestovala a ukázala mi, že má narušené receptory – čo znamená, že nie je v poriadku a ovplyvňuje fungovanie svalov v okolí. Už som bola bližšie k príčine problému.

Pri testovaní vychádzala predná hlava šetrená (inhibovaná) a každý úraz, v prípade Futbalistu ten predchádzajúci, s jazvou, spôsobil oslabenie, pretože EACH INJURY CREATES INHIBITION.

Problém spúšťajú jazvy a úrazy, a tak tomu bolo aj teraz, jazva (úraz) vytvorila inhibíciu predného stehna a hamstring to vykompenzoval. Prečo ale práve až teraz pri futbale sa udialo to, že sval sa jemne natrhol a došlo k jeho poškodeniu? Veď tú jazvu má pár rokov a doteraz neboli žiadne problémy. Ja by som doplnila, žiadne problémy, ktoré necítil.

Siahla som po krížoch Futbalistu, ktoré ho boleli ešte pred úrazom na futbale. Celá pravá strana bola bolestivá a tuhá. Táto jednostranná tuhosť spôsobila jemné vychýlenie panvy, teda potiahla panvu na pravej strane nahor. Futbalista tým pádom viacej dopadal a zaťažoval ľavú dolnú končatinu. Ak by tam nemal predchádzajúci úraz, teda tú jazvu, stehno by zostalo úplne v pohode. Ale keďže funkcia predného stehna bola dlhší čas obmedzená, sval to proste cez vychýlenie panvy, jednostrannú záťaž a následne kop do lopty už nezvládol a poškodil sa.

Takže futbal bola len tá posledná kvapka v tomto príbehu, ktorá však nie je príčinou. Je to následok.

S Futbalistom sme samozrejme riešili aj natrhnutie svalu, pretože to, čo momentálne potrebuje, je zvýšiť prekrvenie v mieste poranenia a tým zmenšiť riziko vzniku chronicého poškodenia.

Terapia a následne domáca úloha vyzerala takto:

  • terapia jazvy
  • uvoľnenie hamstringu cez roller alebo strečingom
  • aktivácia predného stehna
  • uvoľnenie svalov na opačne strane krížov
  • aktivácia m. psoas (bederný sval)

Týmto postupom sme zabezpečili dostatočné prekrvenie, aktiváciu svalov a narovnali postavenie panvy, aby nedochádzalo k zbytočnému preťažovaniu.

Samozrejme Futbalista pokračoval v každodenných športových aktivitách a jeho jediným obmedzením bola občasná bolesť. Ak cítil bolesť, zmenil pohyb alebo na chvíľku obmedzil tento typ športu. Bolesť sa teda stala jeho kompasom na to, aký typ tréningu si má zvoliť a aká intenzita je pre neho vhodná.

—Kúpte si ročné predplatné a ušetrite 24€ —

ušetrite 24€ s ročným predplatným