Svalová dysfunkcia znamená, že je narušená funkcia svalu, ktorý nedokáže plniť svoju úlohu pri pohybe a pri stabilizácii.
Funkcia svalu sa môže narušiť napríklad pri úrazoch, silných úderoch, po operácii, po vybratí znamienok, očkovaní, tetovaní, piercingu, v podstate po každom bolestivom stave, ktorý pôsobí na naše telo.
Rada používam vetu: “Tkanivá sa zahoja, ale mozog si pamätá“.
To znamená, že modrina sa stratí, jazva sa zacelí, aj zlomená noha sa zrastie. Avšak, pán Mozog si traumu pamätá. Vie, že ho to tam bolelo. Vo väčšine prípadov vypne daný sval, ktorý prestáva pracovať. My však musíme podať výkon, preto si dysfunkčný sval nahradíme iným. Vo väčšine prípadov ide o sval s opačnou funkciou, s rovnakou funkciou a až následne v smere svalových reťazcov.
Narušená funkcia sa nemusí prejaviť hneď, pretože naše telo je majstrom skrytej kompenzácie. Pokiaľ sme si nevšimli, čo sa s nami deje, neriešime to, telo si to vyrieši po svojom. Pomaly, krok po kroku, vykompenzuje dysfunkčný sval iným, zatiaľ funkčným svalom. Podľa toho, ako sa hýbeme, čo robíme, ako trávime deň a náš život. Príznaky môžu byť u každého odlišné a každý z nás ich popisuje inak. Ale riešenie máme všetci spoločné. Našou misiou je:
“Aktívnym prístupom opraviť pohybový návyk a ukázať pánu Mozgu, ako svaly používať opäť v správnej funkcii.”
Štatisticky sa nám počas života udeje okolo 4000 úrazov a mikrotráum. Každý z nich môže spustiť svalovú dysbalanciu. Záleží to, samozrejme, od mnohých faktorov, ale ten jeden, ktorý ja považujem za najdôležitejší, je, že nedoprajeme telu čas na regeneráciu. Tlačíme sa do výkonu, chceme fungovať a samozrejme, že nás to niekde stopne. Stojí nás to “koooopec” energie a do budúcna si vytvárame nevedomé kompenzácie ako hrom. Každé jedno poškodenie tkaniva sa hojí 4 – 6 týždňov. Je to fáza, ktorú nevieme žiadnym spôsobom urýchliť a ani preskočiť. Vieme však regenerácii pomôcť tým, že rešpektujeme naše telo a robíme len to, čo nebolí alebo nevyvoláva bolesť. Ide o precítenie a uvedomenie si seba, svojho tela, vnímania a rozpoznávania jeho signálov.
Ako nám telo naznačuje, že sval je v dysfunkcii? Čo je ten typický signál?
Narušená funkcia sa prejaví zvýšeným napätím svalových vlákien. Keď sa svalu dotkneme, bolí, je tvrdý (spazmatický), sú v ňom bolestivé body (trigger points) a v neposlednej rade nás obmedzuje pri pohybe. V tejto situácii musíme pochopiť, že to len pán Mozog hlási, že tu nie je niečo v poriadku. Vysiela “kontrolku”, aby nás zastavila.
Čo sa teda v našom tele deje?
Kontrolka svieti, a ak chcem byť k svojmu telu láskavá/vý, registrujem ju.
A teraz dôležitá veta: “Aj sval preťažovaný, aj sval oslabený, majú narušenú funkciu a zvýšené napätie“. V preklade to znamená, že stuhnutie svalu neznamená jeho preťaženie alebo facilitáciu. Môže ísť aj o oslabenie – inhibíciu.
Neustále vaľkanie sa na rollery, strieľanie svalov s masážnou pištolou a doslova premasírovanie svalov nie je to, čo odstraňuje svalovú dysfunkciu. Ste prekvapení z tejto informácie?
Ako mám postupovať?
Postup je logický a úplne jednoduchý. Facilitovaný (preťažovaný sval) uvoľníme. V reči pre mozog to znamená – “už tento sval nemusíš toľko používať, pusti ho prosím“. Následne nám pán Mozog otvorí okno na dobu 60 – 90 sekúnd, kedy mu poskytneme informáciu, ktorý sval má namiesto toho prvého nezbedníka použiť.
Pravidelným opakovaním a pridávaním záťaže upravujeme pohybový návyk na úrovni centrálnej nervovej sústavy, čo pre naše svaly znamená úpravu funkcie. My to na sebe pocítime ako zníženie napätia a bolesti svalu (nášho problémového miesta), zlepšenie pohyblivosti a následne zvýšenie pohybovej kvality nášho života.
Koľko náprava trvá?
Celková úprava návyku trvá približne mesiac. Korekcie by sme mali robiť minimálne dvakrát denne. Sú to 3 – 4 minúty vášho času. Prosím, nájdite si ich pre seba. Pomaly, postupne a bez straty energie sa dopracujeme k hodnotnému dlhotrvajúcemu výsledku.
Pán Mozog si všimne aktívny prístup pri aktivácii svalu a začne ho zapisovať. Zmena pohybového návyku nastane vtedy, ak pravidelne dodržujeme postup a vedome uvoľňujeme a aktivujeme svaly. Je dôležité si uvedomiť, že túto prácu na sebe za vás nikto nespraví.
Fyzioyoga ponúka možnosť uvedomenia si svojho problému pomocou “kontrolky“. Následne ukáže a vysvetlí, ako preťažený sval uvoľniť a následne slabý sval posilniť – “fyziotrik“. Hlavnou úlohou nášho bytia je učiť sa nové veci, posúvať sa ďalej. Preto vo fyzioyoge používame na úpravu pohybového návyku jógu ako aktívny strečing.
Ponúkame Vám cez koncept fyzioyogy možnosť nahliadnuť do samotnej príčiny problémov a vedomou, zodpovednou cestou pracovať na jej dlhodobom odstránení.
Niečo malé na záver
Telo a duša sa nedajú oddeliť, preto v procese opravy pohybového návyku využívame vo fyzioyoge aj predstavivosť. Vychádza to z filozofie a viery, že to, čo si vieme predstaviť, vieme aj zrealizovať. Preto si vizualizujeme to, čo chceme robiť a ako sa pri tom cítime. Napríklad, ako s úsmevom hráme tenis, alebo si užívame jógu bez bolesti chrbta. Predstavujeme si to, čo chceme docieliť a vedome, cez úpravu návyku, prepíšeme informácie na tele aj duši.