Každý z nás sme niekedy začínali s jógou a fascinovali nás všelijaké pozície, ktoré si vyžadovali omnoho väčšiu pohyblivosť, ako sme boli schopní vtedy vygenerovať. Jóga je úžasný nástroj na zvýšenie elasticity svalov, a tým zjemnenie pohybu. Cez pohyb sa ovplyvňuje aj naše myslenie a obe tieto časti dokopy zlepšujú náš život a životný pocit.
Každý začiatočník (existuje jedna výnimka) má výhodu, čo sa týka pohybu, pretože v pozíciách ho brzdí takzvané napätie alebo tenzia. Táto tenzia je ochranou pred kompresiou, ktorá je dôvodom brzdenia v pozíciách u pokročilých jóginov.
Takže v pozíciách ma “brzdia” dve veci:
- tenzia – naše tkanivá sa pri určitej polohe v pozícii už nevedia viac natiahnuť, a preto sa nedostaneme hlbšie alebo ďalej. Vzniká tu teda obrovský ťah na sval, ktorý ale nie je schopný sa viac natiahnuť a tým nás “brzdí”. Táto tenzia sa môže vytvárať vo svaloch, fasciách, väzoch, ale aj kĺbnych obaloch. Príkladom takejto tenzie je ťah na hamstringoch pri predklonoch. Zvýšené napätie (tenzia) nedovolí predkloniť sa hlbšie. Ak tento pocit nerešpektujeme a túto tenziu uvoľňujeme silno a prudko, začíname si pomáhať cez driekovú chrbticu a namiesto uvoľnenia tenzie hamstringov len posunieme sedacie kosti, čím sa zjemní ťah na hamstringy, a my máme pocit, že sa uvoľnili. Ale pravda to veru nie je. Jedinou výnimkou je hypermobilita (TU sa preklikni na článok a workshop o hypermobilite), ktorá nepozná zvýšené napätie a dovoľuje rozsah aj poza fyziologické rozsahy a títo ľudia sa omnoho ľahšie dostávajú do druhej príčiny “brzdenia” v pozíciách, a tou je kompresia.
- kompresia – o kompresii hovoríme vtedy, keď sa jedna časť tela dostane do kontaktu s druhou časťou tela a tým nie je možné dostať sa ďalej, teda kvôli tlaku, ktorý tam vzniká. Je viac dôvodov pre kompresiu, ja začnem tou pre telo najviac znesiteľňou a dá sa povedať, že prirodzenou – nazvem ju JEMNÁ. Hovoríme o nej vtedy, keď sa mäso dotkne mäsa. Nie nie, nehovorím o obloženom rezni 🙂 ale napríklad o predklone v sede, kedy sa naše brucho dotkne stehien a tým sa proste nie je možné predkloniť hlbšie. Takže ak máte väčšie brucho a cítite, že sa chcete dostať hlbšie do predklonu, nemusí to byť len hamstringami, ale aj tým bruchom, takže cestou bude schudnúť a vytvoriť tak priestor na hlbšie mäso – mäso.
Druhým typom kompresie je STREDNÁ, ktorá vzniká vtedy, keď sa mäso dotýka kosti alebo kosť mäsa. Príkladom je pozícia lunge, pri ktorej sa panvová kosť (tá jej horná časť, SIAS) dotýka v pozícii nášho stehna.
Tretím typom kompresie je TVRDÁ , ktorá je typická pre kontakt kosti s kosťou. K tomuto typu kompresie dochádza pri flexii bedrového kĺbu spojenej s miernou addukciou a vnútornou rotáciou. Vo fyzioyoge preto vedieme pohyb vo flexii bedrového kĺbu s miernou abdukciou a vonkajšou rotáciou, kedy sa tento kontakt kosti s kosťou eliminuje.
Teraz už viete dva dôvody, prečo sa v pozíciách nevieme dostať ďalej. Za mňa je tenzia lepšia ako kompresia, pretože nám nedovolí ísť “na hranu”, kedy opakovane vytvárame tvrdú kompresiu a tá vedie k osteoartróze – poškodeniu chrupavky kostí.
Keď začíname cvičiť jógu, sme v pozíciách limitovaní hlavne tenziou a pomaly postupne sa posúvame ďalej. Vidíme, že nám jóga ide a vidíme progres, ale jedného dňa, keď sa dostaneme na svoje maximum a z tenzie, ktorá nás doteraz limitovala, sa stáva kompresia, vtedy začína dobrodružstvo. Pretože zrazu sa náš progres zastaví a cítime, že to nejde ďalej, ale my veľmi chceme a tak vystavujeme kosť kosti, až jedného dňa príde bolesť. A práve v ten moment, kedy sme sa z tenzie preklopili do kompresie, by sme si mali položiť otázku “Čo ma v pozícii brzdí?” Ak je to kompresia, je zodpovedné netlačiť a nesnažiť sa dostať ešte ďalej, lebo ono to proste nejde, to je ako by ste chceli do steny spraviť dieru udieraním vašej hlavy.
A na záver otázka na Vás:
Prečo mávajú ľudia, ktorí dlho praktizujú jógu, bolesti chrbtice, bedrových, zápästných, ramenných alebo kolenných kĺbov?
Myslím, že odpoveď viete všetci, čo ste si prečítali tento článok 🙂