Kauza radiátor

Tento týždeň sa mi na terapii stala veľmi zaujímavá vec a ak by som nemala v rukách efektívne testy na kontrolu funkcie svalov, tak ani sama by som neverila tomu, čo sa behom 30 minút udialo.

Na fyzioterapiu prišiel môj blízky kamarát, ktorému po behu začala bolesť achilovej šľachy na ľavej nohe a zároveň ťahavá bolesť v oblasti prednej, hornej časti stehna – sval tensor fascie latae.

Už ako mi povedal, že bolesť je na oboch stranách, pozornosťou som sa presunula do stredu tela, kde som začala testovať brušné svalstvo. Otestovala som aj sedacie svalstvo, vystierače chrbtice a quadratus lumborum. Všetky svaly boli funkčne slabé a na dotyk stuhnuté, bolestivé. Tak som pokračovala ďalej a dostala sa ku hamstringom a lýtkam, ktoré boli na oboch stranách rovnako dysfunkčné. Vtedy som započula ten svoj vnútorný hlas, ktorý hovoril: „Hľadaj jazvu niekde v oblasti zadného reťazca.“ A veru bola tam, na zadnej strane hlavy, ako pamiatka na radiátor. Rana bola vtedy zašívaná a jazva po úraze zostala celkom viditeľná asi v dĺžke 1,5 cm.

Keď som vytvorila dotyk na jazvu a otestovala svaly, ktoré boli predtým slabé, zrazu sa zázračne zapli a dokázali vytvoriť dostatočnú aktivitu. Stal sa zázrak alebo sa udialo niečo na úrovni centrálnej nervovej sústavy?

Ja na zázraky verím, ale dejú sa vtedy, keď sme ochotní ich vidieť… toto by som skôr priradila ku zreťazeniu a teórii o tom, že trauma spôsobuje inhibíciu. Kontakt hlavy s radiátorom vytvoril traumu, ktorá zostala uložená v limbickom systéme. Jazva nemusela byť dysfunkčná celý čas, ale stačilo nejaké preťaženie, choroba, podvrtnutie, proste hocijaký input, ktorý spravil z pasívnej jazvy jazvu aktívnu. Cez fasciu nášho tela a v tomto prípade na zadnej strane tela, sa dysfunkcia zreťazila až do oblasti achilovej šľachy, ktorá bola bolestivá, ale nebola príčinou bolesti.

Vyzerá to ako science fiction, ale bolesť achilovky sme riešili cez hlavu, hihi… teda terapiou jazvy a aktiváciou hlbokých flexorov krku.

Ak čakáte na výsledok, tak bolesť achilovky úplne odoznela a celý reťazec začal byť aktívny a stabilne pomáhal pri záťaži.

Fyzioterapia je úžasná a mňa veľmi baví odhaľovať ozajstnú príčinu vzniku bolesti, pretože jedine tak sa dokážeme v našich životoch posunúť ďalej a odstániť problémy a bolesti natrvalo.