Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice je v miernej lordóze. Ľudská chrbtica ma v predozadnej rovine, teda pri pohľade zboku tvar písmena S. Strieda sa lordóza s kyfózou. Lordóza je prehnutie a kyfóza je ohnutie do opačnej strany. Takého zakrivenie má svoj význam, jedine pri takomto tvare dokáže naša chrbtica fungovať ako pružina. Ak dochádza ku zmenám zakrivenia , mení sa nastavenie v segmentoch, záťaž na mäkké tkanivá, pohyblivosť a svalová rovnováha. Následne nedokáže chrbtica pružiť a vznikajú miesta s preťažením a my to pociťujeme ako bolesť. 

Na ľudskom tele funguje teória joint by joint, to znamená, že sa striedajú kĺby zodpovedné za mobilitu s kĺbami zodpovednými za stabilitu, tak je to aj pri chrbtici a jej častiach.  Horná časť krčnej chrbtice je zodpovedná za mobilitu. Spodná časť krčnej chrbtice za stabilitu. Hrudná chrbtica má význam pri mobilite a drieková chrbtica je zodpovedná za stabilitu, bedrové kĺby za mobilitu, kolenné za stabilitu a členkové kĺby za mobilitu. 

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice je u každého človeka iné, pretože zakrivenie do lordózy sa udáva v uhloch od 29 – 69 stupňov, pričom priemer je okolo 49 stupňov. Preto je pre niekoho zvýšené prehnutie v poriadku a bezbolestivé a inému spôsobuje bolesti. Veľkosť lordózy driekovej chrbtice závisí od pohlavia, rasy, veku, genetiky a mnohých iných vonkajších faktorov. 

Neutrálne nastavenie sa najlepšie a najľahšie hľadá v pozícii Na štyroch.

Najprv je potrebné sa čo najviac prehnúť do lordózy, teda každý do svojho maxima ( vtedy cítiť zo strany brucha ťah a zo strany chrbtice kompresiu) v oblasti driekovej chrbtice Následne sa vrátime kúsok smerom do vystretia (extenzie ), ale len toľko, aby prestal pocit ťahu a tlaku. Pri zavretých očiach hľadáme toto nastavenie driekovej chrbtice, ktoré by stále malo byť v miernej lordóze. Takže v skratke – maximálne sa prehnúť v krížoch a vrátiť sa kúsok naspäť . 

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice je dôležité upraviť aj v pozícií dosky a v iných stabilizačných a silových pozíciach. Pozície v stoji si takisto vyžadujú neutrálne nastavenie driekovej chrbtice.

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice v Doske.

Ak je pozícia dosky ešte problematická, je možné upraviť neutrálne nastavenie v doske s rukami opretými o stenu, takže taká doska o stenu – v tejto pozícií je ľahšie ovládať brušné svalstvo, lebo gravitácia je rozložená a nevytvára ťah driekovej chrbtice smerom k zemi.

PREČO JE NEUTRÁLNE NASTAVENIE  DRIEKOVEJ CHRBTICE DÔLEŽITÉ ? 

  • zabezpečuje stabilitu driekovej chrbtice, čo je  základná úloha tejto časti chrbtice pri pohybe
  • dodržiava svalovú rovnováhu medzi svalmi prednej a zadnej časti – teda svalov brucha a svalov driekovej chrbtice
  •  Pri neutrálnom nastavení driekovej chrbtice nevzniká kompresia v oblasti stavcov ( tŕňovité výbežky) a tým prevencia osteoartrózy, a osteofytov, ktoré vznikajú pri opakovanej a dlhodobej kompresii
  • prevencia prílišného natiahnutia prednej časti chrbtice – podpora stability 
  • primeraná aktivita stredu těla
  • neutrálne nastavenie v oblasti segmentov a platničiek – redukuje jednostranný tlak na platničky 
  • prevencia dehydratácie platničiek 

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice sa využíva v mnohých stabilizačných a silových pozíciach a je alfa omega cvičenia fyzioyogy pri bolestiach driekovej chrbtice.   

Neutrálne nastavenie driekovej chrbtice umožňuje efektívne využitie ostatných častí tela v pozíciach, pri cvičení ale aj v bežnom živote.