Dýchanie berieme ako samozrejmosť, jednoducho dýchame. Niekedy si uvedomujeme, že to ide ťažšie, hlavne pri záťaži a niekedy zase dych zadržiavame, keď sme v strese alebo ohrození.
Dýchanie nás sprevádza celý život a mnohokrát si ani neuvedomujeme, aký dar sme dostali, že môžeme dýchať.
Dýchanie nie je len výmena plynov, ale je za tým omnoho viac, čo sa v našom tele deje a v tomto článku by som rada popísala tie najdôležitejšie aspekty.
Verím, že keď budete nabudúce viesť hodinu jógy, tak si spomeniete na čaro dýchania a koľko veľa vieme spraviť pre každého jedného učastníka na jóge. A vlastne v prvom rade pre seba samého.
- Nádych otvára a pomáha objavovať svet – pri nádychu sa naše telo automaticky vystiera – extenzia. Počas hodiny jógy myslite na to, že pozície, kde sa vystierate alebo sa dvíhate nahor, robíme automaticky s nádychom. To je prirodzené a nasledujeme tým pohyb rebier a hrudníka. Vo fyzioyoge nikdy nebojujeme s logikou tela, ale ju počúvame.
- Dýchanie je jeden z hlavných detoxikačných mechanizmov – pomocou dýchania sa zbavujeme toxického oxidu uhličitého, ktorý vzniká ako výsledný produkt metabolizmu nášho tela. Hlboký výdych zbavuje tohto toxínu a otvára priestor pre kyslík, aby sa mohol naviazať na hemoglobín.
- Dýchanie pomáha “ťahať ” toxíny z končatín naspäť do obehu – hlbokým dýchaním sa tekutiny z akrálnych častí tela dostávajú naspäť do obehu, takže dýchanie pomáha pri opuchoch a detoxikácii.
- Dýchanie prekrvuje srdce – pri dýchaní sa hýbe bránica a na hornú časť bránice je pripevnený perikard (obal srdca). Pomocou pohybu bránice pri dýchaní dochádza ku prekrveniu perikardu a hlboký dych tento aspekt ešte zvyšuje. Prekrvením sa zlepšuje funkcia srdca.
- Dýchanie masíruje orgány brucha – hlboký nádych je spojený s pohybom bránice nadol, čím vzniká tlak na vnútorné orgány. Pri výdychu sa tento tlak zase uvoľňuje a vzniká nádherný cyklus tlaku a uvoľnenia, čo je ako taký kolobeh prekrvenia a odľahčenia orgánov. Trávenie, vylučovanie a absorbcia potravy funguje jedna radosť.
- Dýchanie pomáha pri aktivácii parasympatického nastavenia – nervus vagus prechádza pozdĺž pažeráka a potom ide z prednej a zadnej strany žalúdka a pokračuje k orgánom brucha. Pažerák prechádza bránicou a pod ňou sa stretáva so žalúdkom. Pravidelný pohyb bránice pomáha vegetetívnemu systému dostať sa do parasympatického nastavenia, v ktorom sa všetko hojí a regeneruje.
V jógovej praxi používame dych, pretože je za tým omnoho omnoho viac ako len obyčajný povel nádych a výdych.
Počas cvičenia fyzioyogy veľmi rada používam spojenie “nádych nás dvíha alebo vedie a výdych sprevádza ohnutie.” Kľudne si upravte tieto slová, ako sa Vám hodí, dôležité je, že nádych nás vystiera a výdych zatvára.