Fyziopríbeh o jedinečnosti

To, že každý sme iný, nie je žiadna novinka. Vieme to všetci, vedia to lekári, sestričky, hudobníci a aj fyzioterapeuti. Prečo teda pri riešení nejakého problému postupujeme podľa návodov, ktoré niekto vymyslel a jemu zabrali? Veď predsa keď každý sme iný, tak na každého platí niečo iné… a potom môžeme použiť cvičenia na udržanie stavu alebo zlepšenie svalovej sily, či zvýšenie rozsahu pohybu. 

Rady od kamarátov typu “urob toto, to mne pomohlo” alebo “veď moja susedka mala to isté a toto jej zabralo”… no, z môjho pohľadu je to ako jedna pani povedala. 

Rovnako je to aj s jógou. Jóga pomáha od stresu, od bolesti krížov, odstraňuje problémy duše aj tela. Znie to super a náš život by bol omnoho jednoduchší, ale žiadne skratky neexistujú, žiadne zázračné lieky, žiadne magické cviky a dokonca ani terapie. 

Pomáha to, že presne viem, kde je môj problém a každý deň krok po kroku opravujem to, čo som pokazila. Nie to, čo sa pokazilo, ale čo som… som si vedomá, že mnohým sa to nebude páčiť, ale jedine uvedomením, že ja sama som sa dostala tam, kde som, a teda som jediná, čo to vie zmeniť, sa veľmi veľa zmení. 

Mám tu pre vás aj jeden príklad z mojej praxe:

Prišla ku mne klientka, ktorá mala bolesti krížov na jednej strane, zhoršujúce sa pri predklone a pri záťaži. Ráno vstávala s bolesťami a veru trvalo to dobré 4 mesiace. Absolvovala fyzioterapiu, fyzikálnu liečbu, rôzne vyšetrenia, masáže, banky a všetko možné, čo iným zabralo. Ale bolesti boli stále tu a nebolo to vôbec lepšie. A ani nemohlo byť, pretože klientka mala po cisárskom reze, no nikto neriešil jej jazvu – veď už je to 10 rokov, tak čo už sa s tým dá spraviť? 

Jazva sa môže stať aktívnou aj po nejakom čase a oslabiť svaly nachádzajúce sa v jej okolí, a tak to bolo aj u mojej klientky. Po diagnostike u mňa dostala klientka na doma terapiu jazvy, uvoľnenie jedného svalu a aktiváciu druhého, všetko dokopy asi na 3 minúty jej času ráno a večer. 

Na druhý deň som od nej dostala správu, že po 4 mesiacoch necíti žiadnu bolesť a že som jej zmenila život. Život si však zmenila ona, pretože bola ochotná zainvestovať svoj čas a peniaze do toho, aby jej bolo lepšie. Ja som len ukázala ako a čo. 

Každý sme iný, každý sme jedinečný, každý sme originál… to sa však v dnešnej dobe nenosí a v popredí sú masky, robenie toho, čo je IN a hranie sa na niečo, čo je na kilometre vzdialené od našej autentickosti. 

A pritom naozaj stačí tak málo – poznať sám seba a žiť to! Poznať svoje telo, vedieť čítať signály a hlavne počúvať, čo sa nám snaží naznačiť. 

Ja som tu pre všetkých z vás, čo máte záujem zmeniť to, čo vás trápi, čo vás bolí a chápete, že nikto iný to za vás neurobí. 

Rastieme a posúvame sa len vtedy, keď vyjdeme z komfortu a robíme to, čo by sme dovtedy neurobili. 

Prajem nám všetkým veľa odhodlania na našej ceste.