Jeseň prináša aj bolesti krížov

Asi mi dáte za pravdu, že jeseň je pestrofarebné, krásne obdobie, ktoré so sebou nesie chladnejšie rána, upršané počasie a pod kožu lezúcu vlhkosť, ale aj nádherné farby, zaujímavý odtieň žiariaceho slnka a romantické večery pri sviečke.

Práve jeseň patrí medzi obdobia, kedy sa veľmi radi vracajú bolesti krížov a krčnej chrbtice. Netuším, prečo tomu tak je z hľadiska biomechaniky, ale z pohľadu psychosomatiky patrí jeseň medzi dosť hektické obdobie. Po prázdninách plných dovoleniek, oddychu a pokoja nastáva obdobie školy, rozvážania detí na tréningy, práce – a predsa teraz treba robiť veľa, lebo sme minuli peniaze na dovolenku a čoskoro sú Vianoce. Všetko toto a k tomu ešte aj vlhké počasie, zmeny teplôt a chladné rána môžu byť tým posledným kopancom k bolestiam. Avšak príčinou býva skoro vždy niečo celkom iné.

Práve preto som sa rozhodla uverejniť tento článok a video s bracingom v ľahu na bruchu, ktoré pomáha aj pri akútnych bolestiach krížov. Vyzerá to tak jednoducho, ako keby sme len ležali a nie je vidno, že niečo robíme, ale šikovné a vnímavé oko vidí tras v oblasti brucha.

Bracing v ľahu na bruchu aktivuje vnútrobrušný tlak a brušné svalstvo. Je to v podstate cvičenie s miernym odporom a pôsobí maximálne odľahčujúco na oblasť driekovej chrbtice. Princípom je recipročná inhibícia, ktorá hovorí, že ak zapojím sval, ten, čo robí opačný pohyb, sa vie uvoľniť. Čiže spolupráca medzi agonistom a antagonistom.

Celý bracing a princíp je vysvetlený vo videu pod článkom a sem napíšem len jedno – že menej je viac. Nie je vôbec zapotreby tlačiť o sto dvesto, ale úplne stačí nechať všetko pracovať jemne, tak ako má. Prílišný tlak komplikuje prevedenie pohybu a energia sa nedokáže hýbať a presúvať.

Verím, že vám bracing v ľahu na bruchu pomôže preklenúť vrtkavé jesenné počasie s plnou kvalitou života a bez bolesti. Vyskúšajte každý deň robiť toto jednoduché cvičenie, pretože v jednoduchosti je krása a aj trvácnosť.