Mám cvičiť ráno alebo večer?

Aj ranné aj večerné cvičenie má svoje výhody. V mnohom záleží samozrejme aj od možností pracovných, rodinných – jednoducho povedané, kedy nám okolnosti dovolia.

Ja sa v tomto článku budem venovať nášmu telu a teda dôvodom, prečo cvičiť alebo necvičiť ráno alebo večer.

Aký si typ? Ranný či večerný?

Ja som úplny príklad poobedného človeka, trvá mi veľmi dlho, kým ráno vstanem, kým sa rozbehnem. Raňajky vkľude sú mojou samozrejmosťou a ak by mi niekto povedal, že mám ísť do fitka a odcvičiť si silový/funkčný tréning, asi ho pohľadom “zabijem”. Poprvé, išla by som úplne proti sebe, proti svojej povahe a prirodzenosti, podruhé, určite by som pri dvanástom drepe s činkou na krku odpadla, lebo môj tlak by klesol tak, že by som si musela ľahnúť a vyložiť nohy (vždy bola sranda, keď som takto kolabovala vo fitku, a ako tréner hľadal nejaký cukor v partičke vyrysovaných fitnesákov a fitnesiek), a potretie moje platničky a celá drieková chrbtica potrebujú ráno chôdzu a nie silový tréning alebo jógu, kde mením pozície z flexie do extenzie. Ráno sa ja jednoducho potrebujem “rozbehnúť”. Myslím si, že “rozbehnutie” nádherne dopĺňa informácie, čo som napísala tu vyššie.

Verte mi, skúšala som ráno cvičiť, aj som sa u nás v gyme nechala nahovoriť na ranný box tréning, ale vždy som následne pár dní dávala dokopy svoje kríže, sebavedomie a vlastne celkový dobrý pocit zo seba. Takže už to proste nerobím, hm, uvidím dokedy, haha.

Ja a moje ranné cvičenie sme ukážkový typ toho, prečo ráno necvičiť, Ty však môžeš byť úplne iný typ a mať za sebou rozdielnu anamnézu, preto jednotlivé body vypíšem, aby si pochopil/pochopila, čo sa tam v zákulisí deje, keď napríklad odpadávam ráno v gyme.

1. Ráno potrebujem byť v kľude alebo udrž kortizol na uzde – ženy a muži sú v tomto úplne iní. Muži vstanú a proste idú, neriešia. Žena to má hormonálne trošičku inak. Ženský hypotalamus reaguje ráno odlišne ako mužský. Žena má ráno vysokú hladinu kortizolu, ktorý ju dáva do sympatikového nastavenia a drží ju v móde fight and flight. Ak ráno začneme hneď zhurta a naháňať sa, a ešte sa ani niečo málo nenajeme a ideme hneď cvičiť a do školy s deťmi a do práce atď., hladina kortizolu zostane hore a my sme celý deň v nastavení, ktoré sa časom prejaví nespavosťou, zraneniami, bolesťami a psychickými problémami.

    Neznamená to, že vstaneš a pokračuješ v levitovaní. Nie! Ale vedome si spravíš priestor pre raňajky, kávu, proste pre seba a následne začínajú povinnosti pre druhých. Stači aj 10 minút a hneď sa Tvoj deň bude odvíjať trošku inakšie.

    Predstav si teraz, že vstaneš, hodíš do seba kávu, urobíš všetkým desiatu a raňajky, ty len niečo zhltneš v aute a ideš do fitka alebo na jógu. Všetko cvičenie je pod nadvládou sympatika. Ako chceš docieliť prekrvenie a svalovú rovnováhu? A ešte Ti do toho aj hodinky pípajú a ukazujú, kto volá/píše a čo chce.

    Urob si ráno čas pre seba, dopraj si to, čo dávaš ty druhým a cvičenie si zaraď vtedy, keď máš na to naozaj priestor a venuješ sa len a len tomu.

    2. Svaly potrebujú nejakú výživu – tankovanie do auta je pekný príklad, pretože auto sa nerozbehne, keď nemá palivo. Tvoje telo je rovnaké a ženské je ešte viac citlivé na prísun potravy, teda paliva. Hladina cukru v krvi ženy je ráno nižšia, preto cvičenie nalačno spúšťa bolesti hlavy, závrate a malátnosť, vyčerpanosť. A zhoršuje ukladanie viscerálneho tuku. Áno, keď neješ, žena, telo si začne ukladať tuk do zásoby na bruchu, zadku a všade tam, kde to nechceme. S vodou je to rovnaké, ak máš málo vody, telo začne panikáriť a robiť si zásoby v oblasti členkov, pod očami, na prstoch rúk a nôh.

    Spapaj ráno niečo malé, hlavne bielkoviny, sacharidy a kofeín. A veľa vody. Samozrejme sa nemusíš prejedať a zjesť 10 vajec, ale proste zobkaj niečo a daj telu palivo na celý deň. Kortizol tiež klesne, keď Tvoj mozog vie, že je čo jesť a netreba sa báť.

    3. Platničky v noci nasávajú vodu z okolia – preto sú ráno platničky tuhé a voda sa v nich nachádza viac ako po hodine po zobudení. Zväčšený obsah platničky vytvára tlak aj na okolité štruktúry a pohyb ide ťažšie ako v iné časti dňa. Ak hneď ráno začneš dvíhať, ťahať, rotovať, platničky sú trikrát viac zraniteľné ako v iné časti dňa. Najviac “seknutí” sa stane ráno, hm, teraz už vieš, že to nie je náhoda.

    Chôdza a aktivita m. psoas je presne to, čo ráno potrebuješ.

    Poďme zase do predstavy, kde po rannom zhone nasadneš do auta a vezieš deti do školy, po 20 minútach vystúpiš a trvá pár krokov, kým sa rozbehneš a ideš na jógu, kde ťa dajú do dolepozerajúceho psa a následne hlbokého záklonu. Alebo ideš do fitka a drepuješ. Myslíš si, že je to ok?

    Vysvetlila som ti len pár dejov v našom tele, ale myslím si, že týchto pár je tých najhlavnejších a dokážeš ich s úplnou ľahkosťou zmeniť.

    Takže, kedy je pre teba najlepšie cvičiť? Nie, nepýtam sa pre rodinu, ale pre teba!

    —Kúpte si ročné predplatné a ušetrite 24€ —

    ušetrite 24€ s ročným predplatným

    Všeobecný prehľad

    Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré slúžia na jej správne fungovanie, personalizáciu reklám a meranie návštevnosti. Viac informácií nájdete v Zásadách používania súborov cookies.