Quadratus lumborum – sluha alebo nadradený?

Aj keď to vyzerá, že sa vás snažím začarovať, nie je to tak. Len som spomenula názov jedného mega fantasticky dôležitého svalu nášho tela. M. quadratus lumborum sa nachádza na oboch stranách krížov a vyplňuje priestor pár centimetrov od chrbtice. Spája hrudník a panvu, takže prvá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že jeho stav odzrkadľuje vzájomnú spoluprácu týchto dvoch segmentov. Jednoducho napísané – ak rebrá trčia do priestoru, hrudník je postavený viac vertikálne, ukáže nám to quadratus lumborum (najideálnejšie podmienky pre efektívne využívanie hrudníka sú v jeho horizontálnom nastavení, pretože vtedy sa vie bránica oprieť o brušné svaly a vytvoriť tak vnútrobrušný tlak). Ak padá panva dopredu (anteverzia), tak quadratus lumborum s nami bude komunikovať tiež cez zvýšené napätie alebo opakovanú bolesť.

Hlavnou úlohou tohto svalu je záklon chrbtice a úklon. Celkom frekventované smery v jógovej praxi, všakže?

Zvýšené napätie tohto svalu poukazuje na jeho narušenú funkciu. Narušená funkcia môže byť pod menom SLUHA alebo NADRADENÝ.

Je teda quadratus lumborum sluha alebo nadradený? Odpoveď je – IT DEPENDS (*záleží na tom, či…)

Sluha znamená, že quadratus lumborum pracuje pre niekoho a hlavne za niekoho. Má pána, ktorý nerobí nič a sluha maká za neho. Je viac ako logické, že sa časom unaví a začne nadávať a možno dá aj výpoveď. Na tele sa služba sluhu prejavuje ako bolesť na jednej strane krížov hlavne pri predklonoch a úklonoch. Dlhodobé sedenie stojí sluhu takisto veľa námahy. Ale kto je pánom quadratusu? Kto sa fláka?

Najčastejšie je to m. psoas alebo iliacus. Ak ste po operácii brucha, je jedno akej, proste ak vám do neho niekto nakúkal cez diery, ktoré prirodzene na tele nemáme, tak môže vznikať oslabenie funkcie, ktorá tým dáva psoas alebo iliacus do role pána. Pán si zvykol že nemusí nič robiť a quadratus sa stará o všetko. Na tému psoas je na stránke článok, ktorý detailne popisuje jeho funkciu a to, prečo je jeden z najdôležitejších stabilizátorov našeho tela. Klikne proste len TU a si na článku, oplatí sa ho prečítať.

Takisto to môžu byť aj brušné svaly, ktoré si povedali, že pracovať nebudú. Hovoria si: „Načo máme niečo robiť, veď nás ani netreba, nevšíma si nás, stále len sedí… netreba nás vôbec.“ Lebo veta: „If you don’t use it, you will loose it “ (*ak to nepoužívaš, stratíš to) platí stále a na všetko. O tom už píšem ďalší článok – akú úlohu zohráva v našich životoch stres, a nemyslím len ten psychický, ale aj telesný.

Tretím pánom môže byť náš zadok, teda veľký sedací sval (m. gluteus maximus), ktorý nie je antagonistom, ale synergistom quadratus lumborum. Naše telo to proste niekedy tak robí, že nekompenzuje svalom s opačnou funkciou, ale so svalom pomocným. A tu to sedí úplne, lebo sedací sval sa stáva jeho sluhom – pomocníkom.

Pokiaľ je quadratus lumborum sluhom a pracuje za iný sval, je nutné ho najprv uvoľniť hocijakým spôsobom, ktorý má relaxačný účinok – spúšťacie body, masáž, mäkké techniky, strečing, teplo, bankovanie, roller atď. Následne aktivovať sval, ktorému slúži. Aj tu je jedno akým spôsobom, jediná podmienka je, aby bol pohyb čistý a cvičenie malo význam aktivácie daného svalu. Preto je tak dôležité vedieť, ktorá pozícia aktivuje určité svaly a čo v nej máme vlastne cítiť.

Kedy je quadratus lumborum nadradený?

Oddychovať začína quadratus vtedy, keď dôjde k jeho narušeniu, takže ak máte tetovanie alebo vyberané znamienko na chrbte, mohlo sa stať, že sa práve quadratus oslabil. Vtedy je jeho uvoľňovanie kontraproduktívne. Existuje jedna diagnóza, pre ktorú je charakteristické oslabenie quadratusu na jednej strane a preťažovanie na druhej. Tou diagnózou je skolióza, preto pri nej robíme úklony len do jednej strany a aktiváciu napríklad bočnou doskou do druhej.

Unavený quadratus si na pomoc vezme veľmi často adduktory bedrového kĺbu, opačné šikmé brušné svaly, ale kľudne to môžu byť aj abduktory bedrového kĺbu.

Postup opravy takejto dysfunkcie je úplne opačný. Najprv uvoľníme napríklad adduktory bedrového kĺbu pomocou cvičenia vysoká vrtuľa a následne aktivujeme quadratus.

Verím, že po prečítaní tohto článku je jasné, že tak, ako existuje množstvo farieb a ešte aj tie majú rôzne odtiene, aj my ľudia máme mnohé odlišné príčiny vzniku problému. Preto neexistuje jedno zázračné cvičenie pre každého, existujú len určité zásady, ktoré pomáhaju pri regenerácii. Ale keď poznáme samých seba, častokrát vieme, čo je tou skutočnou príčinou.

Verím, že sa začneme počúvať a následne sa k sebe správať tak, ako to práve v tej chvíli potrebujeme.