Štastní sú tí ľudia, ktorí nikdy nezažili bolesti krížov. “Blbý pocit” napätia a bolesti v driekovej chrbtici nás dokáže úplne obmedziť a brániť v bežnom živote. Dokonca až spôsobiť práceneschopnosť. Vy všetci, čo ste túto bolesť zažili, viete presne, o čom píšem. Vy, čo ste nikdy nič také nezažili, máte zákaz si to predstavovať, jednoducho si len o tom prečítajte. Bolesť je nepríjemná a obmedzujúca, lokalizovaná buď na oboch stranách drieku alebo na jednej. Bolesť môže aj vystreľovať do oblasti panvy, dolných končatín či brucha.
Spoločný faktor je, že je obmedzená pohyblivosť alebo to zabolí do určitého smeru pohybu. Toto je dôležité vedieť, lebo každý máme nejaký mechanizmus vzniku bolesti driekovej chrbtice, určité poškodenie mäkkých štruktúr a u každého z nás to vzniklo z iného dôvodu. Preto prvým krokom k vráteniu sa do normálneho plnohodnotného života bez bolestí je uvedomenie, ktorý pohyb mi vyvoláva bolesť a nerobiť ho určitý čas. To znamená, že tento pohyb nebudeme robiť v bežnom živote asi po dobu 6 týždňov, ale ani pri cvičení fyzioyogy.
Prečo práve 6 týždňov?
Každé jedno poškodenie, úraz, zásah do ľudského tela sa hojí po dobu 4-6 týždňov, tam proste nevieme nič urýchliť, najdôležitejšie je dopriať si regeneráciu a čas na zahojenie. Samozrejme sme schopní si tento proces “spríjemniť” pomocou toho, že vieme, ako sa fyziologicky hýbať počas dňa a ako spať. Odpovede na tieto otázky vám poskytne video venované tejto tematike na mojej webovej stránke a TU sa k nemu preklikneš.
Napríklad ak bolí pohyb do predklonu alebo bolesť spúšťa sedenie na stoličke s flexiou v driekovej chrbtici, doprajme nášmu telu prestávku od neustálej flexie a pohybom do predklonu. V bežnom živote sa budeme zohýbať s pokrčenými kolenami a cez drep, sedieť budeme vystretí s vankúšom za driekovou chrbticou a pri cvičení nebudeme robiť predklony. Otázka je vždy: “A to akože furt?” Odpoveď je: ”Nie, len určitý čas, ale to, ako dlho to bude, závisí len od vás.“
Niektoré veci sa jednoducho nedajú urýchliť, a keď v procese regenerácie nebudeme počúvať naše telo a pána Mozga, vráti nám to späť, aby sme si to ešte viac uvedomili a zmenili to, čo nám bolesť vyvolalo. Pán Mozog to nerobí so zlým úmyslom, on to robí preto, aby sa nám nestalo ešte horšie.
U bežnej populácie, ktorá to nepreháňa s cvičením jógy a so záklonmi chrbtice, je väčšinou problém do flexie.
U jogínov, ktorí trávia v záklonoch kopec času alebo u tých ľudí, čo sa radi skladajú do krabice a snažia sa poskrúcať do mostíkov či iných krkolomnych polôh opakovane a dlhší čas, môže dôjsť k poškodeniu štruktúr práve do extenzie. Dôvodom je opakovanie záklonu a postupné prispôsobenie sa štruktúr tomuto pohybu. Preto u jogínov môže byť problematický práve záklon a pozícia dieťaťa alebo mačka prinesie obrovskú úľavu aj pri akútnych bolestiach. Pri prvej skupine (bolesť vyvoláva flexia) tieto dve pozície nič nepomôžu, len budú zbytočne v akútnej fáze dráždiť poškodenú oblasť. To, aká pozícia prinesie úľavu, už nechám na vás, ale bude to opak predklonu, haha…
Ako prebieha celý proces regenerácie a postupné fázy pri bolestiach driekovej chrbtice?
- fáza – trvá 4-5 dní a je charakteristická akútnymi, veľmi obmedzujúcimi bolesťami, častokrát každý pohyb bolí a jediné, čo prináša úľavu, je ľah na chrbte alebo boku. U niekoho je to aj ľah na bruchu.
Najdôležitejšie je robiť len to, čo nebolí, vyhýbať sa rýchlym pohybom a tlmiť bolesť. Ja viem, že mnohí si poviete: “Veď bolesť je len v hlave a nevadí, idem naplno do života, to prejde.” Pán Mozog si ale na bolesť zvykne tak ako na všetko, a ak ho budeme neustále bombardovať s bolesťou, začne to brať ako samozrejmosť a bolesť sa stane chronickou a našou súčasťou pri každom pohybe. Možno si ani neuvedomujete, koľko takýchto klientov mám a príčina je stále len a len tá jedna – opakované robenie pohybu, ktorý naše telo nechce, lebo už ho robí až príliš.
V tejto fáze je úplne na mieste aj medikamentózna liečba a suché teplo, natieranie mastičkami, všetko na zmiernenie príznakov.
Dôležité je takisto vedieť, ako sa hýbať bez bolesti, ako spať bez bolesti, ako vstávať bez bolesti a na toto vám dá odpoveď inštruktážne video spomenuté vyššie v texte a uložené v sekcii workshopy.
- fáza – po piatich dňoch cítime, že už je lepšie, že sa už vieme aj prejsť, že vieme niečo doma urobiť, že sa pohneme bez bolesti a tu je presne ten moment, kedy si odsledujeme, kedy a hlavne pri čom nás drieková chrbtica zabolí. Uvedomenie je prvý krok a ten druhý je potom to, že tento pobyt nebudeme 6 týždňov robiť. Bolesť je ešte stále prítomná pri pohybe vo väčšom rozsahu, ale nie je tak akútna ako prvých 5 dní.
Prechádzky sú perfektný spôsob, ako nabrať kondíciu a pomaly pripraviť telo na záťaž.
Pridávame aj dychové cvičenia, dýchanie do hrudníka, aktivačné cvičenia na brucho a jednoduché stabilizačné cvičenia. Toto obdobie trvá približne 6 týždňov a neodporúča sa cvičiť denne viac ako 20 – 30 minút. Cvičebný program práve na toto obdobie nájdete, keď sa prekliknete TU na sekciu workshopy a priamo na dané video.
V tomto období nerobíme žiadne rotácie ani silové cvičenia. Nedvíhame ťažké veci a vyhýbame sa dlhodobým predklonom a sedeniu. NAJDÔLEŽITEJŠIE JE STÁLE SA VYSTIERAŤ!!!
- fáza – je charakteristická tým, že už vieme úplne normálne fungovať, ale zostal nám pohyb, ktorý bolí a vyvoláva nepríjemný pocit. V tejto fáze skoro väčšina ľudí skončí s cvičením, veď už je im dobre, ale mám pre vás dobrú správu… tu proces opravy pohybového návyku len začína. V tejto fáze neprestávame cvičiť, ale pokračujeme v rozvíjaní toho, čo sme cez predchádzajúce fázy dosiahli. Ak teraz skončíme, bolesť sa s veľkou pravdepodobnosťou vráti, lebo sme ešte nič neprepísali, len si pán Mozog trošku oddýchol a videl, že sme ho “poslúchli“, ale odporúčam vám pokračovať a naďalej cvičiť program zameraný na stabilizáciu a úpravu pohybových návykov. Program s cvičeniamu fyzioyogy sa otvorí po kliknutí TU.
Toto obdobie trvá približne tri mesiace a počas tohto obdobia dáme telu možnosť úplne sa zregenerovať a zahojiť “rany”.
- fáza – je už obdobie, kedy môžeme všetko, ale dávame si veľký pozor pri pohyboch, ktoré vyvolávali bolesť. Vyhýbame sa prudkým nekontrolovateľným pohybom a poctivo naďalej aspoň trikrát týždenne cvičíme program ušitý na mieru ako udržiavanie stavu bez bolesti. Cvičíme preto, aby sme nerobili zase tie isté chyby ako predtým a aby sa bolesti nevrátili. Skrátka neustále dávkujeme pánu Mozgu nové informácie, ktoré sa mu budú pozdávať a nebude mať dôvod upozorňovať nás na to, že zase robíme niečo “zle”. Kompletný program je spracovaný v tomto cvičebnom videu.
Či sa nám to páči alebo nie, to, či sa vrátime do normálneho života bez bolesti a s možnosťou spoznávať, zažívať a tráviť plnohodnotné chvíle, záleží len na nás a našom prístupe k sebe. Myslím, že je najvyšší čas, začať v prvom rade počúvať seba a pristúpiť k riešeniu aktívne s pocitom, že vieme, čo robiť a hlavne, že to zvládneme.
Verím, že tento článok dá mnohým z vás odpovede a hlavne spôsob, ako začať a čo robiť, pretože najprv potrebujeme nabrať vieru v seba, a v to, že naozaj NAOZAJ vieme, čo robíme.