Bolesť hlavy

Bolesť hlavy poznáme asi každý, mňa osobne vždy poriadne potrápi. Nemám rada tento typ bolesti, ale viem, že bolesť hlavy sa mi prihovorí vtedy, keď dlho pozerám do počítača alebo mobilu a mám hlavu zvesenú. Druhým faktorom je, keď málo spím a nemám dosť času na regeneráciu. Tretí faktor sme asi zažili už všetci a je ním party time a pitie alkoholu 🙂 

V tomto článku by som vám rada napísala možnosti, ako si pomôcť pri bolestiach hlavy a rozhodla som sa to rozdeliť podľa hore uvedených príčin vzniku. 

Aj keď sú to odlišné príčiny, majú jednu vec spoločnú, a to je, že je niečoho veľa. Veľa boja s gravitáciou, veľa prebdených nocí, veľa alkoholu. Položme si teraz v duchu otázku: “Čoho robím veľa a moja hlava mi naznačuje pretlak?” Zapamätajme si tú prvú myšlienku, nehľadajme nič, len ten prvý impulz. Ja mám odpoveď: “Máš pretlak myšlienok.” Na základe tejto informácie viem, čo je príčinou bolestí, ale dôležité je aj to, ako si viem pomôcť cez telo, cez naše svaly, väzy a rovnováhu medzi nimi. Cez svalovú rovnováhu sa dostaneme aj k tej duševnej, ale potrebujeme si uvedomiť aj tú našu vnútornú príčinu, aby sme pracovali komplexne. Je to proste tak, že duša a telo idú ruka v ruke a dopĺňajú sa ako jin a jang.

Poďme si teda rozobrať prvú príčinu bolesti hlavy – je ňou zvesená hlava a výhra gravitácie.

Pri zvesenej hlave sa ťažisko posúva dopredu a potrebujeme vynaložiť dosť veľké úsilie na to, aby sme sa dokázali pozerať pred seba a udržať hlavu “ako tak” vzpriamene. Pri dlhodobo zvesenej hlave dochádza k oslabeniu flexorov krku a prílišnej aktivite extenzorov, ktoré plnia vzpriamovaciu úlohu, ale musia pracovať aj za hlavné flexory krku. V jednoduchosti je to tak, ako keby sme mali prácu pre dvoch ľudí a pracuje dlhodobo len jeden. Po nejakom čase bude unavený a ufrflaný a už nebude vládať pracovať (to sú naše extenzory). Zoberie si na pomoc veľa kofeínu a nejaké tabletky – to môžeme chápať ako naše svaly (m. sternocleidomastoideus), ktoré sú tiež flexormi, ale aj otáčajú hlavu do strany. Samozrejme aj tieto svaly budú časom preťažené, lebo ich úlohou nie je udržiavať hlavu vzpriamenú. Takže sa rozhodnú, že požiadajú o pomoc zase iné svaly….. a takto sa zvesené držanie hlavy reťazí do celého tela. 

Čo teda s tým? Ako šéf (sám sebe, moje telo) odľahčím extenzory, ktoré pracujú za hlavné flexory. Doprajem im masáž, autotrakciu, roller, infra komoru, strečing, skrátka ich pošlem do kúpeľov. Ale následne zapriahnem do práce hlavné flexory krku cez nejaké cvičenie, ktoré ich aktivuje, ale bez pomoci m. sternocleidomastoideus. Vo workshope, ktorý je venovaný práve bolesti krčnej chrbtice, je aktivačné cvičenie vo videu a detailnom rozpracovaní. Ak máte záujem o workshop, napíšte mi správu, rada vám ho pošlem 🙂

Odľahčený extenzor dokáže teraz pracovať bez frflania a pracuje efektívne vďaka tomu, že flexor si tiež plní svoje povinnosti. Tým pádom nepotrebujeme žiaden kofeín ani tabletky, m. sternocleidomastoideus sa vráti k svojej pôvodnej práci. Gravitácia sa stáva našim pomocníkom, pretože sa postupne hlava vracia do svojho neutrálneho nastavenia. Viac o neutrálnom nastavení krčnej chrbtice nájdete v tomto článku.

Druhou príčinou bolestí hlavy je nedostatok spánku. 

Neznamená to len to, že chodíme neskoro spávať, ale aj to, že nedoprajeme chrbtici dostatočnú regeneráciu. Regenerácia je v plnom prúde v noci, preto by sme mali vedieť, ako vyzerá poloha, ktorá nám zabezpečí čo najefektívnejšiu regeneráciu. Pretože heslom fyzioyogy je: “Keď už niečo robím, robím to najlepšie, ako viem”. Úplne najhoršia poloha na spanie je ľah na bruchu, lebo hlava musí byť neustále vytočená a vzniká útlak. Ak máte posteľ s dierou na tvár, tak ako masážne stoly, tak som nič nenapísala 🙂 Aby sme eliminovali tlak na krčnú chrbticu, podložíme si pod hrudník, prsia a ramená adekvátne vysoký vankúš, aby sme nadvihli ťažisko hrudníka.

Je vašou polohou na spanie ľah na boku? Pod hlavu a krčnú chrbticu podložíme vankúš do takej výšky, aby pri pohľade zboku vytvárala chrbtica jednu priamku a hlava nevisela. Pod driekovú chrbticu si vložíme asi 2 – 3 cm uterák, aby sme zabezpečili neutrálne nastavenie aj tejto oblasti. Je tiež super použiť ďalší vankúš, položiť ho pred telo a prehodiť cez neho hornú končatinu. Samozrejme namiesto vankúša môžeme použiť aj partnera 🙂 Ďalší vankúš si dáme medzi kolená a ďalší pod predlaktie….. Ja viem, že to je množstvo vankúšov, preto si uvedomte, aký mate problém. Ak je to krčná chrbtica, tak sa sústreďte na krk a horné končatiny, ak máte problém s driekovou chrbticou, podložte si spodnú časť tela. Ak máte karpálny tunel, podložte predlaktie a ak ste celí pokazení, navštívte Ikeu 🙂 

Ak je vašou polohou na spanie ľah na chrbte, opäť potrebujeme vankúš, ktorý podložíme pod hlavu a krčnú chrbticu. Pod kolená tiež vankúš. 

Výborné sú anatomické vankúše, ktoré rešpektujú fyziologické postavenie chrbtice, ale odporúčam si vankúš najprv odskúšať, lebo každý máme ináč dlhý a veľký krk a takisto aj vankúše sú rôzne. Kvalitné firmy ponúkajú možnosť odskúšania na pár nocí. 

Treťou príčinou je nadmiera party time a alkoholu. Myslím si, že tu asi každý vieme, čo robiť 🙂 

Bolesť hlavy je riešiteľná liekmi, ktoré ale fungujú ako leukoplast. Ak máme mokvajúcu ranu (bolesť hlavy) a prelepíme ju leukoplastom, na chvíľu to pomôže, ale časom budeme potrebovať nový na prelepenie. Mokvajúca rana je stále tá istá, len ju zakrývame. Druhým riešením je uvedomenie si príčiny vzniku a jej odstránenie.

Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, rada vám pomôžem nájsť odpovede a možnosti riešenia na mojej webovej stránke https://fyzioyoga.sk alebo vo workshope KRČNÁ CHRBTICA AKO ZÁKLAD FYZIOYOGA POZÍCIÍ, ktorý obsahuje cca 30 strán teórie a 50 minút praxe. 

Na záver len veta: “Tak ako ste doteraz pracovali na vytvorení svalovej nerovnováhy vedúcej k bolesti hlavy, tak isto viete zapracovať aj na rovnováhe“. Jediné, čo treba, je odhodlanie a vedieť ako 🙂